ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

ДИНО МЕРЛИН Искрено за најтешката борба во животот

Дино Мерлин важи за еден од најголемите уметници од нашите простори, но многу малку се знае за неговиот приватен живот.

Со секоја деценија сме во секоја негова песна, неговите концерти се меѓу најпосетуваните, а животот на голема ѕвезда не е воопшто чудесен, ретко кој знае. Тој одлучи да зборува за сите несреќи што го придружуваа низ растењето и неговата кариера.

Пејачот, како гостин на хрватската телевизија, првпат искрено зборуваше за болеста што ја надмина пред дваесет години.

– Ова ќе го кажам за прв пат, во еден период од мојот живот бев сериозно болен . Имав тешка депресија, која не би ја посакал никому, што се манифестираше на таков начин што не ме интересираше ништо, ниту животот ниту смртта . Јас во тоа време бев растение. Тогаш сè ми падна на ум, размислував да ја напуштам музиката. Но, решив да продолжам и во 2000 година го снимив албумот „Средином“, со кој сум многу горд – рече Мерлин.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dino Merlin (@dinomerlin)

Тој се присети и на периодот кога работел во фабриката за лежишта „Вогожа“.

– За време на паузата, ги запишував стиховите на хартија, а колегите ми се смееја. Им реков дека еден ден ќе ме гледаат на телевизија, дека ќе бидам славен – рече Дино во емисијата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dino Merlin (@dinomerlin)

За прв пат, Дино Мерлин е искрен во врска со српското одбивање, успешните концерти и епитетите што го придружуваат.

За време на војната, имаше различни ситуации во кои Мерлин не ја поддржуваше српската страна, и сега, по толку години, тој реши да застане на патот кон приказните за шовинизмот, национализмот и зошто беа напишани петиции во Србија против неговите концерти, и успеа да направи три концерти по ред.

– Знаете, јас сум роден во Стариот град Сараево, а моите први соседи се Срби. Немам предрасуди и тешко е да ме направиш националист, а камоли шовинист. Тоа беше мала група агресивни луѓе и повеќето покажаа што мислат за мене. За само неколку дена тие купија билети за три концерти. Можевме да сториме повеќе, но тоа беше за таа турнеја – заврши Мерлин.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!