ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Добар трик како да го натерате детето да чита лектира

Добар трик како да го натерате детето да чита лектира.

Ако книгата ви е интересна, ќе биде и за детето. Тоа е првото правило.

Учебната година започна, и вашето дете веројатно не ги прочита лектирите на списокот избран за оваа учебна година. Не е доцна да се поправи тоа, затоа потсетете го дека е подобро да започне со читање на лектира сега, додека тоа се уште нема многу обврски со другите предмети.

На крајот на краиштата, тоа што му дозволивте да се одмори, да игра, да ужива за време на празниците во слобода, добро го направивте. Експертите велат дека е важно детето да ги наполни батериите, за да биде свежо за нови часови. Но, сега е време да се вратиме на вистинскиот пат.

Зборувајте со детето за книгата, гледајте го филмот.

Експертите ве советуваат да му помогнете во тоа. Изберете книга што е на списокот заедно, дознајте за тоа, направете вовед што би можел да му биде интересен и „поттикнете го“ да ја прочита.

Кога ќе имате време, учествувајте во процесот, покажете му дека се забавувате и конечно заедно внесете ја анализата, подготвени за моментот кога книгата ќе биде обработена на час.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!