ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

ДОБРА ВЕСТ : Бројот на слонови и жирафи во Кенија е зголемен

ДОБРА ВЕСТ : Бројот на слонови и жирафи во Кенија е зголемен.

Резултатите од првиот попис на кениските диви животни покажуваат дека бројот на слонови и жирафи е зголемен во земјата.

Снимени се вкупно 36.169 слонови, што е за 12 проценти повеќе отколку во 2014 година, и 34.240 жирафи. Бројот на жирафи е за 49 проценти поголем отколку пред три години, објави во вторникот Кенија – службата за диви животни (KWS).

Бројот на носорози, лавови, зебри и антилопи, исто така, се зголеми во последниве години, според KWS.

Агенцијата го заврши првиот попис на диви животни во мај, кој траеше три месеци. Наведени се сите копнени и морски цицачи, важни видови птици и загрозени примати во Кенија.

Меѓу другото, изметот на некои видови животни беше земен предвид, а вкупно 100 вработени снимија податоци за 30 видови во различни екосистеми.

Списокот на морски животни открил дека во водите на Кенија има 63 грбави китови, два сини кита и 29 големи бели ајкули.

Кениската влада нарача истражување за тестирање на ефикасноста на постојните мерки за заштита на животните.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!