Домашен намаз од печени пиперки, повкусен од ајвар. Едноставен е и за почетници во готвењето

Слични

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ)

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ). Правете торти...

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната вечера

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната...

Лиснато тесто со јаболка и цимет

Лиснато тесто со јаболка и цимет. Можете ли да ги...

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење. Речиси и...

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото. Иако малкумина од...

Сподели

Домашен намаз од печени пиперки, повкусен од ајвар. Едноставен е и за почетници во готвењето.

Ако сакате печени пиперки, а немате време да подготвите домашен ајвар, овој намаз може да биде достојна замена. Се подготвува брзо, не е скапо, а може да го направат и апсолутни почетници во кујната.

Состојки:

  • 3 црвени пиперки (бабури),
  • 50гр. леблебии,
  • 2 чешниња лук,
  • 50мл. маслиново масло,
  • 50гр. путер,
  • една лажица сушен магдонос,
  • прстофат сол,
  • прстофат бибер,
  • една лажица мелен црвен пипер.

Подготовка:

Измијте ги добро свежите пиперки, па печете ги на шпоретот. Ставете ги во обична кеса и оставете ги да отстојат десет минути за да се излупат полесно.

Варете ги наутот во вода, процедете и ставете го во блендер. Додајте ги печените пиперки и измешајте добро сè. Во добиената смеса додајте сецкан лук, маслиново масло, путер, магдонос, бибер, сол и мелена слатка пиперка и уште малку блендирајте.

Послужете со свеж или препечен леб.

Уживајте!

error: Content is protected !!