ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Домашно песто од бел лук : Вкусен додаток во јадења (РЕЦЕПТ)

Домашно песто од бел лук : Вкусен додаток во јадења (РЕЦЕПТ).

Пестото е сос со потекло од Џенова, а денес правиме домашно песто врз основа на угледот на традиционалниот италијански.

Процесот на правење не е комплициран и со ова песто можете да декорирате печено месо и разни форми на месо.

Состојки за сос од песто:

  • 1 чаша свежи листови од босилек
  • 1 лук, цел
  • ¼ чаша бадеми или семки од тиква
  • 1 лимон (исцеден сок)
  • ¼ чаши маслиново масло
  • ¼ лажички сол
  • малку бибер

Загрејте ја рерната на 190-200С. Излупете го лукот од лушпи,  но не ги оделувајте чешнињата. Отсечете го горниот дел така што ќе се отсечат врвовите. Завиткајте во алуминиумска фолија со исечената страна свртена нагоре. Ставете во калап за мафини, па печете 30 до 45 минути.

Извадете го од рерна и оставете да се излади. На кратко испржете ги бадемите или семките од тиква во тава на средна топлина. Постојано мешајте ги и вадете ги од шпорет веднаш штом станат малку кафеави.

Во блендер за храна ставете босилек, сок од лимон, дел од маслиново масло и бадеми или семки од тиква. Го ставате лукот во смесата со тоа што ќе го притиснете со рака и чешнињата ќе се „појават“. Измешајте сè добро, а потоа додадете сол, бибер и преостанатото маслиново масло. Мешајте додека не добиете мазна смеса и вашето песто е подготвено. Спакувајте го во тегла и чувајте го во фрижидер.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!