Дознајте ги тајните на турскиот туризам

Слични

6 совети како да станете утрински тип (дури и во зима)

6 совети како да станете утрински тип (дури и...

Три вештини кои треба да ги совладате пред Нова година

Три вештини кои треба да ги совладате пред Нова...

Како да се заштитите од навредите на другите луѓе?

Како да се заштитите од навредите на другите луѓе? Како...

5 причини за емоционални испади

5 причини за емоционални испади. Повеќето луѓе, вклучувајќи ја и...

Сподели

Дознајте ги тајните на турскиот туризам.

Постојат безброј причини зошто би сакале да ја посетите Турција и исто толку причини зошто би сакале да се вратите во неа.

Фасцинантни згради и природни убавини, гостопримливи луѓе и шопинг се само некои од нив. Едноставно е невозможно да се наведат сите благодети што оваа земја им ги нуди на туристите, но да прегледаме 5 причини што повеќето туристи ги наведуваат како најважни!

Богата историја

Историјата на Турција беше обележана од Отоманската империја, но и од други цивилизации кои се развиле на нејзината територија и оставиле трага во денешната култура, обичаи и архитектура. Затоа во Турција можете да посетите поранешни палати, а денес познати музеи – како Топкапи и Долмабахче во Истанбул. Покрај тоа, во град што се протега на два континента, Европа и Азија, можете да посетите чаршии, да одите на шопинг, да посетувате музеи и џамии. Истанбул е најпосетуваниот град во Турција, но покрај него има и многу други места кои вреди да се посетат, како што се: Кападокија, Измир, Анкара, Бодрум, Анталија и други.

Гостопримство и уживање за сите сетила

Турците се познати во светот како исклучително љубезен народ кој сака да ужива во добра храна, пијалоци, музика, како и да го направи одморот на туристите што е можно попријатен. Ова го прават преку подготовка на бројни турски солени и слатки специјалитети, специјално приготвено кафе и чај, организација на прослави и ноќен живот. Тука никогаш не може да ви биде досадно, тоа е сигурно.

Сонце, море и плажа

Медитеранската клима и прекрасната природа на Турција овозможуваат летната сезона да трае 6 месеци, од јуни до октомври во јужните делови на земјата. Морето е благо, доволно за ладење, а плажите се многу долги и пространи, особено во регионот на Анталија. Тука се издвојуваат плажите Лара , Коњалти и Клеопатра, каде можете да уживате во спортови на вода, еден од баровите на плажа, одбојка на плажа или едноставно да го натопите сонцето и да пливаат. На вас е да изберете тип на забава што најмногу ви одговара!

Шопинг

Турција е една од најпознатите шопинг дестинации. Без разлика дали купувате во некоја од нивните чаршии или повеќе познати продавници, го избирате вашиот омилен продукт или други деликатеси, или гардероба и сувенири, купувањето ќе ви биде вистинско задоволство.

Хотелска услуга

Турција изобилува со бројни хотели кои во светот се познати како луксузни и добро опремени – совршени за летни одмори и соништа! Такви се хотелите од познатиот ланец Шервуд , Asia Beah Resort & Spa хотел , хотел Adam & Eve … Од друга страна, во Турција можете да резервирате сместување во хотели со помалку sвезди кои се поевтини, но исто така одлични и кои ги нудат сите инклузивна услуга и разни содржини во хотелот.

Ако сè уште не сте одлучиле каде ќе одите на одмор во 2021 година – ви предлагаме да размислите за Турција! Друга причина зошто треба да го поминете летото во регионот Анталија или Егејска Турција, е тоа што со платен аранжман во Барчино Турс добивате БЕСПЛАТЕН тест за антиген доколку не сте вакцинирани!

Уживајте во летото!

error: Content is protected !!