ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Дознајте ги тајните на турскиот туризам

Дознајте ги тајните на турскиот туризам.

Постојат безброј причини зошто би сакале да ја посетите Турција и исто толку причини зошто би сакале да се вратите во неа.

Фасцинантни згради и природни убавини, гостопримливи луѓе и шопинг се само некои од нив. Едноставно е невозможно да се наведат сите благодети што оваа земја им ги нуди на туристите, но да прегледаме 5 причини што повеќето туристи ги наведуваат како најважни!

Богата историја

Историјата на Турција беше обележана од Отоманската империја, но и од други цивилизации кои се развиле на нејзината територија и оставиле трага во денешната култура, обичаи и архитектура. Затоа во Турција можете да посетите поранешни палати, а денес познати музеи – како Топкапи и Долмабахче во Истанбул. Покрај тоа, во град што се протега на два континента, Европа и Азија, можете да посетите чаршии, да одите на шопинг, да посетувате музеи и џамии. Истанбул е најпосетуваниот град во Турција, но покрај него има и многу други места кои вреди да се посетат, како што се: Кападокија, Измир, Анкара, Бодрум, Анталија и други.

Гостопримство и уживање за сите сетила

Турците се познати во светот како исклучително љубезен народ кој сака да ужива во добра храна, пијалоци, музика, како и да го направи одморот на туристите што е можно попријатен. Ова го прават преку подготовка на бројни турски солени и слатки специјалитети, специјално приготвено кафе и чај, организација на прослави и ноќен живот. Тука никогаш не може да ви биде досадно, тоа е сигурно.

Сонце, море и плажа

Медитеранската клима и прекрасната природа на Турција овозможуваат летната сезона да трае 6 месеци, од јуни до октомври во јужните делови на земјата. Морето е благо, доволно за ладење, а плажите се многу долги и пространи, особено во регионот на Анталија. Тука се издвојуваат плажите Лара , Коњалти и Клеопатра, каде можете да уживате во спортови на вода, еден од баровите на плажа, одбојка на плажа или едноставно да го натопите сонцето и да пливаат. На вас е да изберете тип на забава што најмногу ви одговара!

Шопинг

Турција е една од најпознатите шопинг дестинации. Без разлика дали купувате во некоја од нивните чаршии или повеќе познати продавници, го избирате вашиот омилен продукт или други деликатеси, или гардероба и сувенири, купувањето ќе ви биде вистинско задоволство.

Хотелска услуга

Турција изобилува со бројни хотели кои во светот се познати како луксузни и добро опремени – совршени за летни одмори и соништа! Такви се хотелите од познатиот ланец Шервуд , Asia Beah Resort & Spa хотел , хотел Adam & Eve … Од друга страна, во Турција можете да резервирате сместување во хотели со помалку sвезди кои се поевтини, но исто така одлични и кои ги нудат сите инклузивна услуга и разни содржини во хотелот.

Ако сè уште не сте одлучиле каде ќе одите на одмор во 2021 година – ви предлагаме да размислите за Турција! Друга причина зошто треба да го поминете летото во регионот Анталија или Егејска Турција, е тоа што со платен аранжман во Барчино Турс добивате БЕСПЛАТЕН тест за антиген доколку не сте вакцинирани!

Уживајте во летото!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!