ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Две работи што децата никогаш нема да ги опростат на родителите

Децата можат да се налутат на своите родители. Понекогаш дури и ветуваат дека никогаш нема да простат и нема да заборават. Честопати овие „слатки“ закани не значат ништо. Но, постојат и други случаи, постапки на возрасни, кои навистина им нанесуваат длабоки емоционални рани на децата.

Кога овие деца ќе пораснат, можеби ќе можат да ги разберат причините, но не и да простат.

Овие две работи обично никогаш не им се простуваат на родителите!

1. Скршени ветувања

Ако не постои начин да се исполни ветувањето, тогаш подобро е да не го давате. Ова е вистината што возрасните ја влеваат во нас уште од детството, нели? И ова му го повторуваат на детето одново и одново, барајќи детето да го одржи зборот и да ги одржи ветувањата.

Сепак, самите возрасни честопати ги кршат своите ветувања, во исто време секогаш наоѓаат изговори – не можеа, некои трети причини го спречија тоа, родителите имаат толку многу проблеми што едноставно не можат да ги достигнат сите страни

Вие не би поверувале колку години децата знаат да веруваат во некои ветувања и молчејќи страдаат од разочарување секој ден дека тоа ветување не е исполнето. Честопати тие никогаш не ги забораваат.

2. Непочитување

Многу родители сметаат дека нивните деца се мали и дека ќе заборават сè. Тие исто така забораваат дека децата не се еднакви со возрасните, па затоа ги потценуваат нивните достигнувања и успеси, кои се претежно мали, исто како нив. Кревка, нежна и весела детска душа ќе посака да ја пофалите за нешто мало, а вие мислите дека не е ништо посебно и го велите тоа, не знаејќи колку така го повредивте детето.

На пример, една девојка сака сама да прави фустани со кукли. Родителите велат дека е губење време, дека треба да се посвети на нешто покорисно. На почетокот, ова се фустани кои се расплетуваат, со текот на времето стануваат сè подобри и поубави. Како возрасна, оваа девојка прави одлична кариера во светот на дизајнот, но секогаш има една грда меморија – нејзините родители никогаш не верувале во неа…

Бидете внимателни што им ветувате на децата. Бидете внимателни што ќе им кажете за нивните страсти и хоби. Постои голема шанса никогаш да не простите невидени зборови

Дали се сеќавате на некое скршено ветување на вашите родители што и денес ве повредува?

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!