ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Џин-тоник со јагоди: Рецепт за освежувачка летна верзија на вашиот омилен пијалок

Џин-тоник со јагоди: Рецепт за освежувачка летна верзија на вашиот омилен пијалок.

Сигурно ги користите јагодите за разни десерти и колачи, но зошто да не пробате џин-тоник со јагоди? Љубителите на џин-тоник сигурно ќе уживаат во оваа освежувачка летна верзија на нивниот омилен пијалок.

Состојки за џин-тоник со јагоди:

– 60 мл ладен сируп од јагоди
– 60 мл џин
– 100 мл тоник
– 1 мала лажичка сок од лимета
– листови од нане или гранчиња мајчина душица за декорација
– лед

Состојки за сируп од јагода:

– 1 кг зрели јагоди
– 500 мл вода
– 20 даг шеќер
– 2 лажици сок од лимон

Подготовка на сируп од јагода:

1. Измијте ги јагодите, исечете ги на половина и ставете ги во сад за готвење. Додадете вода и шеќер и варете на среден оган. Кога водата ќе зоврие, намалете ја температурата малку и оставете да врие 20 минути, потоа тргнете ја од шпоретот и оставете да се излади целосно.

2. Земете цедалка, покријте ја со слој тенка газа и ставете ја на поширок сад. Процедете ги јагодите и сирупот низ неа, потоа земете ја газата, соберете ги јагодите и нежно завртете ја газата за да исцедите уште малку сируп од јагоди. Промешајте го сокот од лимон и потоа истурете го сирупот во тегла. Чувајте го во фрижидер максимум 2 недели.

Подготовка на џин-тоник:

Наполнете ја чашата до половина со мраз. Потоа прво истурете го со сируп од јагоди, потоа џин и на крајот истурете го тоникот. Додадете малку сок од вар и украсете со нане или мајчина душица по желба.

Уживајте!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!