ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Единственото благо што го јадат Јелена и Новак Ѓоковиќ

Единственото благо што го јадат Јелена и Новак Ѓоковиќ.

Да, да, и Новак и Јелена јадат колачиња, но еве какви! Рецептот за нивните слатки е лесен…

Новак Ѓоковиќ има низа од успеси на US Open турнирот, а сопругата Јелена му се придружува и го охрабрува од натпревар во натпревар.

Неговите фантастични достигнувања во тенисот често се објаснуваат не само со упорните тренинзи и таленти, туку и со вниманието кон здравјето, кое се базира на одредена диета. Самиот Новак постојано одбива да се декларира како веган или вегетаријанец. „Ова се сите етикети кои подоцна погрешно се толкуваат“, рече тој.

Тој вели дека неговата исхрана е „растителна“ повеќе од четири години и дека цело време игра на исто, многу високо ниво.

Новак и Јелена не користат шеќер во исхраната, но нашата тенисерка не бега од јаглехидрати. Неговиот ручек главно се базира на тестенини и нудли, така што тој си обезбедува хидрати, но тоа секогаш се тестенини без глутен.

Кога станува збор за слатки, постои позната анегдота кога, откако победи на турнир во Австралија во 2012 година, одеднаш јаде чоколадо, па изеде само една коцка, а остатокот од таблата остана недопрена. Но, поради тоа, секогаш има урми при рака на терен, одлични поради многу нискиот гликемиски индекс. Тој, исто така, јаде банани од овошје богато со шеќер, а зема и по две лажички манука мед секој ден. Конечно, има многу ореви и семиња во неговата исхрана.

Ова се токму состојките на колачите на Јелена, храна која секогаш е во фрижидер. Затоа експериментирајте сами, советува таа – измешајте мелени ореви по вкус, додадете урми, но и кокосово масло, можеби нешто од бобинки – јагоди, малини. Какаото и индиските ореви можат да бидат одлични додатоци. Промешајте и формирајте бомбици од смесата и оставете да се излади!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!