ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Едноставен Домашен Пилинг За Сјајна Кожа

Повеќето современи жени се прилично дисциплинирани кога станува збор за нивната рутина за нега на кожата.

По одреден број години, чистењето и хидратацијата стануваат ритуал што го извршуваме без дискусија. Сепак, понекогаш на кожата и треба малку повеќе грижа за да возврати со својот негуван и нежен изглед. Потоа излегуваат лушпи, кои ги отстрануваат сите нечистотии и мртвата кожа од телото, дозволувајќи им на новата млада кожа да блесне. Денес ви донесовме рецепт за многу едноставен пилинг што можете да го направите дома.

Предности на домашен пилинг:

  • Домашниот пилинг за тело е економична варијанта, која е на дофат на раката
  • Домашниот пилинг не содржи потенцијално штетни и иритирачки состојки
  • Постојат многу состојки што можете да ги комбинирате за да направите ефикасен пилинг за тело дома

Пилинг за тело од овес

Состојки:

  • половина чаша снегулки од овес (несварен)
  • половина чаша кафеав шеќер
  • половина чаша мед
  • ¼ чаши масло од јојоба
  • 2 капки есенцијално масло од лаванда
  • 4 капки есенцијално масло од здравец

Подготовка:

Овесните снегулките и шеќерот мелете ги во блендер додека не се добие ситен прав и потоа додадете ги сите течни состојки. Мешајте додека не се добие соединета смеса. Нанесете на чиста кожа, влажна или сува по желба. Нежно масирајте го телото по целата должина со кружни движења на прстите. Околу 15 минути се сосема доволни за третманот да биде ефикасен.

По пилингот, добро измијте ја вашата кожа и нанесете хидратантен крем за тело. Пожелно е да се нанесува овој пилинг двапати неделно.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!