Едноставен Домашен Пилинг За Сјајна Кожа

Слични

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата коса

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата...

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво?

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво? Нема ништо...

Сподели

Повеќето современи жени се прилично дисциплинирани кога станува збор за нивната рутина за нега на кожата.

По одреден број години, чистењето и хидратацијата стануваат ритуал што го извршуваме без дискусија. Сепак, понекогаш на кожата и треба малку повеќе грижа за да возврати со својот негуван и нежен изглед. Потоа излегуваат лушпи, кои ги отстрануваат сите нечистотии и мртвата кожа од телото, дозволувајќи им на новата млада кожа да блесне. Денес ви донесовме рецепт за многу едноставен пилинг што можете да го направите дома.

Предности на домашен пилинг:

  • Домашниот пилинг за тело е економична варијанта, која е на дофат на раката
  • Домашниот пилинг не содржи потенцијално штетни и иритирачки состојки
  • Постојат многу состојки што можете да ги комбинирате за да направите ефикасен пилинг за тело дома

Пилинг за тело од овес

Состојки:

  • половина чаша снегулки од овес (несварен)
  • половина чаша кафеав шеќер
  • половина чаша мед
  • ¼ чаши масло од јојоба
  • 2 капки есенцијално масло од лаванда
  • 4 капки есенцијално масло од здравец

Подготовка:

Овесните снегулките и шеќерот мелете ги во блендер додека не се добие ситен прав и потоа додадете ги сите течни состојки. Мешајте додека не се добие соединета смеса. Нанесете на чиста кожа, влажна или сува по желба. Нежно масирајте го телото по целата должина со кружни движења на прстите. Околу 15 минути се сосема доволни за третманот да биде ефикасен.

По пилингот, добро измијте ја вашата кожа и нанесете хидратантен крем за тело. Пожелно е да се нанесува овој пилинг двапати неделно.

error: Content is protected !!