Едноставни совети за уредување на мала дневна соба

Слични

6 совети како да станете утрински тип (дури и во зима)

6 совети како да станете утрински тип (дури и...

Три вештини кои треба да ги совладате пред Нова година

Три вештини кои треба да ги совладате пред Нова...

Како да се заштитите од навредите на другите луѓе?

Како да се заштитите од навредите на другите луѓе? Како...

5 причини за емоционални испади

5 причини за емоционални испади. Повеќето луѓе, вклучувајќи ја и...

Сподели

Едноставни совети за уредување на мала дневна соба.

Еден од најголемите предизвици што ги придружува сите оние кои го уредуваат својот дом, а немаат толку среќа што не треба да размислуваат за плоштадите со кои располагаат, е токму тоа – како да се направи мал простор убав и функционален . Ако во моментов сте во фаза на украсување на вашиот дом, овие совети се дефинитивно за вас!

Користете светли бои

Во последните неколку години, белото стана тренд . Сигурно сте ги виделе сите тие совршено украсени домови во порталите и социјалните мрежи, во кои доминира белата боја. Тоа не е толку чудно! Белата боја е пријатна за окото, дава впечаток на чистота и мир и совршено се меша со сите други бои. Парчињата мебел во оваа боја совршено се совпаѓаат со дрвени мотиви, без разлика дали станува збор за ТВ-фиоки или wallидна обвивка. Покрај тоа што е модерна и ефективна, белата ќе ја направи визуелно поголема секоја просторија. И, тоа е нашата цел, нели?

Огледала

Освен што ни даваат можност да се восхитуваме на нашата нова фризура или облека во секое време, огледалата ги прават просториите посветли. Ставете ги наспроти прозорецот и на тој начин ќе се рефлектира светлината, а вашата дневна соба ќе испушти топлина за која досега можевте само да сонувате.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @fashion_week25

Завеси

Постојат многу различни видови завеси на пазарот и многу е тешко да се изберат оние што ќе бидат совршени за нашиот дом. Затоа сме тука да ви помогнеме! Користете завеси до подот за украсување на вашата мала дневна соба . Тие ја нагласуваат висината на просторијата и со тоа ја прават поголема.

Помал мебел

Ако ставите голема аголна гарнитура во вашата мала дневна соба, ќе го искористите најголемиот дел од расположивиот простор и повеќе нема да имате можност да експериментирате. Кога одите да купувате мебел, земете многу трпеливост и мерен метар со вас . Прво измерете ја дневната соба, а потоа и просторот што би бил идеален за софа. После тоа, вашиот избор ќе биде многу полесен.

Столици

Во мали простории, секогаш постои проблем со недостаток на седење, особено ако се собере поголема група. Затоа столицата е идеален избор. Може да се најдат во сите големини, бои и дизајни, а на вас е да го пронајдете оној кој најдобро одговара на вашиот ентериер. Можете да ги чувате некаде настрана, каде што никој нема да има ништо против и каде ќе бидат доволно близу за да можат да „дојдат на помош“ кога и да е потребно.

Мебел од стакло

Ние првенствено мислиме на клубови или странични маси. Како огледала, тој ќе го направи просторот визуелно поголем и попростран . Можете да ставите вазна со цвеќиња или прекрасна рамка за слика на нив. Ова ќе и даде личен шмек на вашата дневна соба.

error: Content is protected !!