ЕКСКЛУЗИВНО! Направете паста за заби на сосема природен начин!

Слични

Како да престанете да бидете сопруга која постојано се жали?

Како да престанете да бидете сопруга која постојано се...

Како и кога бебето почнува да го препознава своето име?

Како и кога бебето почнува да го препознава своето...

3 лесни начини за подобрување на исхраната на вашето куче

3 лесни начини за подобрување на исхраната на вашето...

Сподели

ЕКСКЛУЗИВНО! Направете паста за заби на сосема природен начин!

Препаратите и пастите за миење на заби на база на кокосовото масло го спречуваат ширењето на бактериите кои се одговорни за појава на кариес и оневозможуваат нивно задржување во устата.
Во продолжението од текстот ќе ви претставиме рецепт како да направите паста за заби во домашни услови.

За да ја подготвите пастата потребно ви е:

  • 6 лажички кокосово масло
  • 6 лажички сода бикарбона
  • 15 до 20 капки етерично масло (по ваш избор, но на природна база)
  • 1 лажичка стевија (можете да ставите и 2 лажички но сето тоа зависи од вашиот вкус)

Растопете го кокосовото масло па помешајте го со останатите состојки и матете се додека смесата не се хомогенизира. Потоа смесата ставете ја во стаклен сад и оставете да се олади. Оваа смеса можете да ја употребувате на начин така што со дрвена лажичка црпете од садот и нанесувајте на четката за заби а потоа фрлете ја лажичката за да пастата остане чиста.

error: Content is protected !!