Еликсир за кожа и здравје: Топла зимска купка

Слични

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата коса

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата...

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво?

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво? Нема ништо...

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите. Грешките што...

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата. Секоја...

5 дневни навики за спречување на сува кожа

5 дневни навики за спречување на сува кожа. Ја подобруваме...

Сподели

Топла зимска купка е лек за уморно тело, но и  против грип и настинка.

Топла зимска купка по напорниот работен ден е сон на секоја уморна жена. И, дали знаевте какви други ефекти има врз вашето тело, освен релаксирање? Када полна со топла вода, неколку капки есенцијално масло и целиот свет е ваш. Вашето тело ќе биде ви благодарно, лимфниот и васкуларниот систем ќе бидат воодушевени, а имуните клетки ќе се зголемат и ќе ве бранат од грип и настинка.

Стимулација на имунолошкиот систем

Капењето ги отвора крвните садови, ги опушта вашите уморни мускули, го елиминира течење на носот, го забрзува кашлањето и е најдобриот начин да се избегне стагнација на лимфата. Треба да се спомене дека го намалува заморот и стресот, го зголемува лачењето на хормоните на среќата, ги отвора порите и ја чисти кожата и што е најважно, се бори против несоницата.

Ова е природна детоксикација

Топла купка го стимулира метаболното отстранување на токсините од крвта. За да се направи постапката уште поефикасна, морската или хималајската сол се додаваат во бањата, што помага да се отстранат штетните материи од телото. Со цел да се обнови нивото на течности во телото, задолжително испијте барем чаша обична вода по капењето.

Го намалува крвниот притисок

Топла бања делува како лесна вежба за телото, стимулирајќи го крвниот систем на патот. Доколку сакате да ја намалите вкочанетоста на артериите, проширете ги и придонесете за подобар проток на крв, истовремено намалувајќи го дијастолниот и артерискиот притисок, капете се најмалку 20-25 минути.

topla kupka vo kada

Ја подобрува функцијата на мозокот

Стимулирајќи го производството на серотонин – хормонот на среќата, кој е важен елемент на вашето расположение, исто така помага и ја подобрува работата на мозокот.

Ги согорува масните наслаги

Она што е најважно за жените, капењето во када со топла вода помага во борбата против вишокот тежина. Ова го утврдија британски научници, изјавувајќи дека согорува калории и го намалува нивото на шеќер во крвта. Во експериментот учествувале 10 мажи кои возеле велосипед еден ден, додека се релаксирале во када уште еден час, во која температурата на водата била 40 степени Целзиусови. Откриено е дека изгубиле 126 калории по капењето, како да пешачат половина час. Од друга страна, за време на едночасовно возење велосипед, испитаниците потрошиле 630 калории, врз основа на што научниците заклучиле дека не треба да се занемари вежбање затоа што на тој начин може да се изгубат повеќето калории.

Мириси кои помагаат

Јасмин е растение со магичен мирис, чии молекули преку крвта стигнуваат до белите дробови. Тие се природна замена за лекови за смирување. Бања со мирис на јасмин го олеснува чувството на вознемиреност и напнатост, а исто така има и афродизијачка моќ.

Зеленото јаболко е неизбежна зимска арома, уште попријатно е кога ќе го комбинирате со цимет. Ублажува мигрена и го опушта телото.

Чоколадо … кој може да и одолее? Додека ја јадете, хормонот на среќа се ослободува во мозокот, па ќе се чувствувате феноменално по капењето во чоколадо.

Бадемот има пријатен и нежен мирис чие вдишување ја намалува болката. Канадските истражувачи побарале од 20 мажи и 20 жени да ги стават рацете во топла вода и да ги држат онолку долго колку што можат да ја издржат болката. За тоа време, експертите испуштија разни мириси во собата. Кога жените мирисале бадеми, нивниот праг на болка се зголемил за дури 38%. Мажите не реагираа на тој начин.

tretman za koza

error: Content is protected !!