ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Елиминирајте еден од нив: 5 пијалоци што го загрозуваат здравјето

Елиминирајте еден од нив: 5 пијалоци што го загрозуваат здравјето.

Конзумирање на одредени пијалоци е директно поврзано со зголемен ризик од срцев удар.

Срцев удар се јавува поради блокирање на протокот на крв во срцето, а причината за таа блокада е првенствено акумулација на масни наслаги, кои вклучуваат штетен холестерол. Може да доведе до стеснување на артериите, што последователно го спречува протокот на крв.

Овие пет пијалоци треба да се избегнуваат ако сакате да го зачувате и заштитите срцето и ако сакате да го намалите ризикот од срцев удар.

Алкохол

Прекумерното внесување на алкохол може да доведе до многу здравствени проблеми, а еден од нив е срцеви заболувања.Жените кои редовно пијат алкохол имаат многу поголем ризик од развој на срцеви заболувања отколку мажите кои пијат редовно. Умереното консумирање алкохол е добро, но прекумерното внесување на алкохол може да предизвика проблем.

Кафе

Иако консумирањето на една чаша кафе на ден го намалува ризикот од забавување на срцето, прекумерното внесување на овој пијалок може да биде поврзана со срцеви компликации. Најновите истражувања покажаа дека пиењето шест или повеќе шолји кафе на ден може да го зголеми ризикот од срцеви заболувања.

Енергетски пијалоци

Тие можат да го зголемат ризикот од срцеви заболувања со зголемување на крвниот притисок и да предизвикаат абнормални срцеви ритми. Сепак, важно е да се напомене дека овие негативни симптоми обично се забележуваат кај луѓе кои или пијат големи количини на енергетски пијалоци за краток временски период или ги консумираат со алкохол.

Засладени сокови

Големата содржина на шеќер во овие пијалоци претставува опасност. Истражувањата покажаа дека пијалоците со шеќер можат да го зголемат ризикот од срцеви заболувања, што е водечка причина за срцеви удари. Препорачливо е да се ограничи внесувањето на газирани пијалоци и други пијалоци со шеќер бидејќи тоа може да биде клучно за да го загрозуваат здравјето на вашето срце.

Шејкови

Овој вид пијалок има две компоненти кои претставуваат опасност, а тоа се шеќер и заситени масти. Некои истражувања сугерираат дека само еден оброк со многу маснотии може да предизвика срцеви заболувања кај некои луѓе.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!