ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

10 Совети од Ентериер Дизајнери за Совршен Дом

Ако сакате да го уредите вашиот дом тогаш Ентериер Дизајнери го имаат вистинското решение. Сигурно звучи познато: шетате низ салон за мебел, гледате предмет што би бил „апсолутно совршен“ за вашиот дом и ќе го купите без размислување, и утре дента да се запрашате, каде ви беше умот? И, се разбира, одлучувате да го вратите.

Експертите за ентериер дизајн ви даваат совети како да ги избегнете овие ситуации и слични на нив. Како прво, треба да имате предвид дека за да украсите дом, потребно е да знаете како боите, светлината, големината на предметите и положбата можат да го направат просторот поубав (или погрд), а за детали потребно е да имате око.

ВИСИНА И ГОЛЕМИНА НА ПРЕДМЕТИТЕ

Погледот на собата може да се спореди со погледот на некој град, што значи дека треба да комбинирате различни висини на предметите. Затоа, не поставувајте предмети како што се фотографии и слики, мебел и завеси на прозорците, така што сите тие се на иста висина и проверете дали слични предмети да не бидат со иста големина.

Премногу мали нешта ќе ја натрупуваат просторијата, додека премногу големи парчиња мебел ќе и дадат впечаток на просторијата дека сте во магацин. Тајната на добро украсениот дом е во играта со различни форми, висини и големини.

МЕРКА, МЕРКА, И САМО МЕРКА

Импулсивниот шопинг не е грев освен ако не го земете тоа за правило во украсувањето на домот. Кога купувате непланирано, секогаш чувајте фактура додека не бидете сигурни дека ќе се вклопи во вашата соба.

Пред да купите кој и да било производ, направете план и пресметајте колку пари можете да потрошите. Измерете ги просториите за да ја одредите положбата и големината на мебелот.

БАРАЈТЕ СОВЕТ ЗА ЕКСПЕРТ

Од страв дека ќе живеете според туѓ вкус, одбивате совет, што е голема грешка, особено ако видите дека дизајнирањето не ви е многу лесно. Понекогаш е доволен само нов, поинаков поглед на работите за да забележите зошто нешто во собата не ви одговара, и покрај вашите напори.

Ако ги немате вистинските ентериер дизајнери на располагање, тогаш прашајте пријател, чии станови ви се допаѓаат, искрено мислење за изборот на бои, ткаенини или аранжман за мебел. Ако не се согласувате, најдете трето мислење. Не мора да ги прифаќате сите совети, но можеби некој ќе ве инспирира со својата идеја.

РАСПОРЕД НА ДОДАТОЦИ

Добивте керамичка фигура како подарок, на пример вазна или птица, а потоа дојдовте до идеја да направите цела колекција, па секаде каде што патувате или купувате, барате уште некои слични предмети. И, ова е ситуација во која многумина ќе се препознаат себеси.

Кој е вистинскиот начин да се прикаже лична колекција? Едно е сигурно, „експонатите“ не треба да се одделуваат и да се оставаат низ целата куќа. Постои правило за организирање на предмети во групи по три лица. Распоредете ги предметите што ги сакате во групи и гордо прикажувајте ги на витрини, фиоки, масички или полици.

КАКО ПРАВИЛНО СЕ ЗАКАЧУВААТ СЛИКИТЕ НА ЅИДОТ

Секој ѕид може да се претвори во галерија, и сите треба да имаме вакви изложби во нашиот дом – без разлика дали се работи за скапоцено сликарство во масло или цртеж на вашето дете а можеби и ваша. Сепак, дури и тука може да се направи грешка и да се создаде непријатен ефект.

Најдобро е прво да направите рамки од обична хартија, привремено да ги залепите на ѕидот и да ги испробате можностите додека не бидете задоволни со резултатот. Играјте со големини, бои и текстури пред да дупчите ѕид за вистинските уметнички дела. Запомнете најважно од се е во тоа да играте со различни големини на рамката.

ПРВО МЕБЕЛОТ И ТЕКСТИЛОТ, ПОТОА БОЈАТА НА ЅИДОВИТЕ

Прво, изберете теписи, мебел, перници и завеси, и само тогаш преминете кон избор на боја на ѕидот што ќе одговара на боите на избраниот мебел. Причината е очигледна: потешко е да најдете ткаенини што сигурно ќе ви се допаднат, а потоа да ги измешате со другите, отколку да го обоите станот. И ткаенините, нивната боја и текстура, се разбира, ги избирате според големината на просторот.

МОЈАТА СОБА, МОЈАТА ЛИЧНОСТ

Можеби сте влегле во апартмани опремени со најсовремен мебел, но ви се чини како да сте влегле во продавница, а не во нечиј дом. Тоа е затоа што често купувате сè одеднаш и на едно место и го уредувате на начин на кој дизајнерите ги вклопуваат работите во продавницата.

Резултатот е купување на сè што одговара, што значи дом кој нема „личност“. Карактерот на домот е, всушност,  се гради со текот на годините, а се гради со додавање на необичен стол што го најдовте на пазарот за стари работи или слика што ви ја продаде млад уметник на улица. Само со текот на времето ќе најдете работи што одговараат на вашата личност и создаваат впечаток на уникатен дом.

ТРИ НАЈВАЖНИ ПОЛИЦИ

Постарите велат, се гради куќа а домот се создава. Но, понекогаш е доволен момент на невнимание или виша сила за напорот да исчезне или трајно да се оштети. За да го спречите ова, земете си полици. Ентериер Дизајнери велат дека трите се најважни. На првиот се врамени фотографии од вашите најблиски. На втората се книгите, разгледниците и малите нешта, а третата се работи по личен избор, кои придонесуваат за личноста на вашиот дом.

ОДРЕДЕТЕ ГО ФОКУСОТ НА СОБАТА

Секоја соба мора да има фокус, дел за кој погледот на гледачот веднаш ќе се „залепи“, бидејќи тој и доделува функција на просторијата. Поголемите простории можат да имаат повеќе фокусни точки.

Во дневната соба, за многумина тоа е телевизор и тв комода на која е поставен, освен ако не одлучите да го закачите на ѕидот. Сите други предмети, кауч, столови и фотелји, се насочени кон фокусот. Ентериер дизајнери советуваат да ги најдете најпрво фокусот или намената на собата, а потоа наредете го мебелот околу неа. Фокусот може да биде и голема слика, камин, па дури и необична масичка.

СТАРИ РАБОТИ НА БАБА? ЧУВАЈТЕ ГИ САМО АКО ГИ САКАТЕ

Сите имаме барем едно парче мебел што го наследивме, но многумина ќе признаат дека навистина не им се допаѓа, но го чуваат ради од чувство на обврска. Зошто да чувате нешто што не ви носи радост?

Ако сè уште не сакате да се ослободите од нив, можете да им најдете нова намена или да ги офарбате, и да видите дали тие некако ќе се вклопат. Ако и тоа не помогне, продадете го и купете нешто што навистина ќе ви се допадне, бидејќи најважното правило за украсување е: внесете ги само оние работи во вашиот дом што ве прават среќни.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!