ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Еве каде е НАЈТЕШКО, и каде е НАЈДОБРO да се родиш како ЖЕНА!

Еве каде е НАЈТЕШКО, и каде е НАЈДОБРO да се родиш како ЖЕНА!

Талибанскиот режим е познат по суровиот однос кон жените и целиот свет е неизвесен за новите мерки што ќе ги наметне врз жените во Авганистан.

Кога станува збор за еднаквост, ниту една земја на планетата се уште нема се што е потребно за да може да каже дека нема потреба повеќе да се бори и дека жените можат да бидат безгрижни и потполно еднакви во секоја смисла. Пред две години беа објавени резултатите од истражувањето за тоа каде, глобално, жените се најдобри и каде се најлоши.

Нема совршена земја за жени

Институтот за жени, мир и безбедност, во соработка со Институтот за истражување на мирот во Осло, ги зедоа предвид глобалните разлики меѓу земјите при мерење на учеството на жените во општеството, чувството на сигурност и изложеност на дискриминација, кои се клучни показатели за положбата на жените. во некоја средина. Покрај три други поткатегории, овие показатели треба да ни покажат колку жените се овластени (или не) во едно општество.

Србија е на 24 -то место во однос на почитувањето на правата на жените, додека САД се на 19 -то место.

Кога станува збор за вклучување на жени, претставничката во владата на земјата, користењето мобилни телефони, вработувањето, пристапот до финансии и образование, беа разгледани, за чувство на сигурност, сигурност во комуникациите, организирано насилство и насилство од страна на партнерите беа анализирани, додека третата група вклучуваше сексизам, дискриминаторски норми и закони за антидискриминација.

Резултатите од истражувањето укажаа на големи разлики во положбата на жените помеѓу земјите, но и фактот дека не постои земја во светот со совршен резултат, ниту со целосно негативен.

Која земја е најдобро место за живеење на жените?

Според објавениот извештај, Норвешка е на прво место, како земја во која е најдобро да се биде жена, додека Швајцарија е на второ место, а Финска е на трето место.

Следуваат: Данска, Исланд, Австрија, Велика Британија, Луксембург, Шведска, Холандија и Канада.

Сосема неочекувано (или не?), Соединетите држави, кои обично се сметаат за најистакнатиот борец за еднаквост по многу прашања, го зазедоа само 19 -то место.

Која земја е најлоша за животот на жените?

Најтешко им е на жените во Јемен, кој е на 167 место, потоа на Авганистан, но треба да се има предвид дека истражувањето е спроведено долго пред воспоставувањето на талибанскиот режим, познат по својата бруталност кон жените. Следуваат Сирија, Пакистан, Јужен Судан, Ирак, Демократска Република Конго, Централноафриканска Република, Мали, Судан, Либија …

Ситуацијата на Балканот?

Србија го води регионот во однос на правата на жените и е на 24 место. Потоа се Хрватите (32 место), потоа Северна Македонија (37 место), Бугарија (39 место) и Црна Гора (40 место).

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!