ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Еве како да направите златна мешавина“ која се смета за најјак антибиотик

Еве како да направите златна мешавина“ која се смета за најјак антибиотик.

Многу е важно што побрзо да започнете со природни суплементи за да избегнете настинки, алергии и намален имунитет.

Органската куркума и медот се главните состојки на познатата златна смеса, а многу се погодни за превенција од инфективни и воспалителни процеси, како и за одржување на имунитетот.

Лесно можете да направите златна мешавина во вашиот дом, а за тоа ќе ви требаат:

  • 100 гр мед
  • 1 лажица органска куркума
  • прстофат црн пипер
  • 2 лажици јаболков оцет – домашен
  • лажичка кора од лимон – рендана

Комбинирајте куркума, јаболков оцет и бибер за најдобри резултати.

Додадете кора од лимон и мед од липа. Мешајте со дрвена лажица додека смесата не се изедначи.

Се додава црн пипер за да се забрза апсорпцијата на куркумата, што е научно докажано.

Потребно е оваа смеса да се чува во тегла со капак на ладно место.

Како се користи златната мешавина?

За спречување на настинки, сезонски алергии и спречување на промени на клеточно ниво, потребно е да се консумира по 1 лажичка секое утро пред појадок.

Доколку почувствувате дека ќе настинете, веднаш започнете со смесата, бидејќи се смета за најсилниот природен антибиотик.

Консумирајте 1/2 лажичка од смесата на секој час во првите 2 дена од болеста.

Потоа 1/2 лажичка на секои 2 часа на третиот и четвртиот ден од болеста.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!