Еве како да направите златна мешавина“ која се смета за најјак антибиотик

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

Еве како да направите златна мешавина“ која се смета за најјак антибиотик.

Многу е важно што побрзо да започнете со природни суплементи за да избегнете настинки, алергии и намален имунитет.

Органската куркума и медот се главните состојки на познатата златна смеса, а многу се погодни за превенција од инфективни и воспалителни процеси, како и за одржување на имунитетот.

Лесно можете да направите златна мешавина во вашиот дом, а за тоа ќе ви требаат:

  • 100 гр мед
  • 1 лажица органска куркума
  • прстофат црн пипер
  • 2 лажици јаболков оцет – домашен
  • лажичка кора од лимон – рендана

Комбинирајте куркума, јаболков оцет и бибер за најдобри резултати.

Додадете кора од лимон и мед од липа. Мешајте со дрвена лажица додека смесата не се изедначи.

Се додава црн пипер за да се забрза апсорпцијата на куркумата, што е научно докажано.

Потребно е оваа смеса да се чува во тегла со капак на ладно место.

Како се користи златната мешавина?

За спречување на настинки, сезонски алергии и спречување на промени на клеточно ниво, потребно е да се консумира по 1 лажичка секое утро пред појадок.

Доколку почувствувате дека ќе настинете, веднаш започнете со смесата, бидејќи се смета за најсилниот природен антибиотик.

Консумирајте 1/2 лажичка од смесата на секој час во првите 2 дена од болеста.

Потоа 1/2 лажичка на секои 2 часа на третиот и четвртиот ден од болеста.

error: Content is protected !!