ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Еве која група на луѓе најчесто страда од депресија и зошто!

Еве која група на луѓе најчесто страда од депресија и зошто!

Депресијата е болест на модерното време и погодува огромен број луѓе, но одредени групи се особено подложни.

Ернест Хемингвеј, Емили Дикинсон, Вирџинија Вулф , Едгар Алан По и Амадеус Моцарт , сите тие беа брилијантни, креативни, исклучителни умови, но беа трагично склони кон анксиозност и депресија.

Прашањето е дали постои директна врска помеѓу повисокиот коефициент на интелигенција и депресијата ? За почеток, повисокото ниво на интелигенција не мора да придонесува за развој на некоја ментална болест.

Сепак, навистина постои одредена предиспозиција за зголемена загриженост, самокритика, обично негативен, поглед на светот. Во многу случаи, овие фактори создаваат идеални услови за депресија .

Покрај тоа, треба да се забележи дека постојат исклучоци. Во нашето општество имаме брилијантни луѓе кои максимално го користат својот потенцијал инвестирајќи не само во нивните животи, туку и во самото општество. Сепак, многу студии и книги ја покажуваат оваа единствена врска со депресијата, особено кај луѓе чиј коефициент на интелигенција е над 170 .

Личноста на високоинтелигентните луѓе

Книгата „Креативен мозок“ е одлична помош за разбирање на начинот на кој функционира мозокот на најпаметните и најкреативните луѓе. Во него, неврологот д-р Ненси Андрејасен внимателно ја покажува значајната тенденција дека генијалците во нашето општество можат да развијат одредени нарушувања: биполарно растројство , депресија , анксиозност и особено напади на паника.

Дури и Аристотел еднаш ни покажа дека интелигенцијата оди рака под рака со меланхолијата . Генијалците како Сер Исак Њутн , Артур Шопенхауер и Чарлс Дарвин страдале од долги периоди на невроза и психоза. Вирџинија Вулф, Ернест Хемингвеј и Винсент Ван Гог го направија застрашувачкиот чекор да стават крај на сопствените животи .

Сепак, секогаш имало тивки, неразбрани, осамени генијалци кои живееле во нивните мали светови. Одделени од реалноста која им изгледа премногу хаотична, бесмислена и разочарувачка.

Студии за интелигентни луѓе

Зигмунд Фројд и неговата ќерка Ана го проучувале развојот на група деца со коефициент на интелигенција над 130. Во својата студија, тој открил дека речиси 60 отсто од нив на крајот развиле депресивно растројство.

Тука е и прославеното дело на Луис Терман , пионер на образовната психологија од почетокот на 20 век.

Тоа беше во 60-тите кога започна долгото истражување на високо способни деца . Деца со коефициент на интелигенција над 170 учествуваа во еден од најпознатите експерименти во историјата на психологијата . Овие деца биле наречени „ термити “. Дури во 1990-тите беа извлечени некои важни заклучоци од студијата.

Интелигенција – тежок товар

Многу интересни резултати покажаа „Термитите“, децата на Луис Терман кои беа средовечни возрасни во споменатите 90-ти. Воспоставена е врска помеѓу високата интелигенција и пониските нивоа на задоволство од животот . Мора да се признае, многу од нив се стекнаа со слава и важни позиции во општеството. Но, многумина исто така се обиделе да се самоубијат повеќе од еднаш или станале зависни од алкохол.

Друг важен аспект откриен од оваа група луѓе е нивната посебна чувствителност на светските проблеми. Нивните грижи не ги вклучуваа само проблемите на нееднаквоста, гладот ​​во светот или војните . На високоинтелигентните луѓе им пречи себично, ирационално и нелогично однесување.

Емоционални „слепи точки“ на интелигентните луѓе

Експертите ни кажуваат дека високоинтелигентните луѓе понекогаш развиваат дисоцијативно растројство на личноста . Тие го гледаат својот живот однадвор, како наратор кој користи трето лице за да види со внимателна објективност, но без да чувствува дека тие се целосно дел од него.

Оваа перспектива предизвикува „ слепи точки “. Станува збор за концепт кој е тесно поврзан со емоционалната интелигенција , за кој Даниел Голман зборуваше во истоимената интересна книга. Оваа перспектива предизвикува самозалажување и сериозни грешки во перцепцијата .

Така, она што често го прават високоинтелигентните луѓе е да се фокусираат единствено на она што им недостига на околината . Работи кои не се синхронизирани, егоистички делови од светот, свет во кој не можат да се вклопат . Тие често немаат емоционални вештини за да најдат мир во овој збунувачки свет.

Друга работа што можеме да ја заклучиме за високоинтелигентните луѓе е дека често им недостасува една критична област: емоции .

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!