ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Еве зошто секогаш треба да пиете кафе по појадокот, а никогаш пред

Еве зошто секогаш треба да пиете кафе по појадокот, а никогаш пред.

Истражувачите од Универзитетот во Бат открија дека пиењето кафе пред појадок може да ја наруши контролата на нивото на шеќер во крвта

Многу луѓе го започнуваат денот со кафе, но грешката што повеќето ја прават е тоа што не треба да пијат кафе на празен стомак.

Истражувачите од Универзитетот во Бат открија дека пиењето кафе пред појадок може да ја наруши контролата на нивото на шеќер во крвта. Професорот Џејмс Бејтс вели дека повеќето луѓе ќе се разбудат наутро и прво ќе испијат кафе.

Во студијата, истражувачите вклучиле 29 здрави мажи и жени кои биле подложени на три различни експерименти. Во еден експеримент, учесниците имаа нормален сон и од нив беше побарано да консумираат сладок пијалок кога ќе се разбудат. Во вториот, учесниците доживеале нарушен ноќен сон и го пиеле истиот шеќерен пијалок кога се разбудиле. Конечно, во третиот експеримент, учесниците имале нарушен ноќен сон, но им било дадено силно црно кафе 30 минути пред да конзумираат сладок пијалок.

Кафето треба да се пие после појадок

Во секој тест, примероците на крв беа земени од учесниците по засладен пијалок. Резултатите откриле дека една ноќ на нарушен сон не ги влошила реакциите на гликозата во крвта на учесниците за време на појадокот, во споредба со нормалниот ноќен сон.

Сепак, беше откриено дека силното црно кафе консумирано пред појадок значително ја зголемува гликозата во крвта за околу 50%. Хари Смит, кој ја водел студијата, додаде:

– Поединците треба да се обидат да ги балансираат потенцијалните стимулирачки придобивки од кафето со кофеин наутро со потенцијалот за повисоки нивоа на гликоза во крвта, а можеби е подобро да консумираат кафе после појадок, наместо претходно.

– Треба да научиме многу повеќе за ефектите на спиењето врз нашиот метаболизам, како што се нарушувањата на спиењето неопходни за да го нарушат нашиот метаболизам и да создадат долгорочни компликации.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!