Филмови кои ги прикажуваат најубавите градови во Европа

Слични

,,Жените и фотографијата” – Изложба која мора да ја посетите

Во чест на меѓународниот ден на жената, 8-ми Март,...

Најубавите цитати на влијателни жени низ историјата

Најубавите цитати на влијателни жени низ историјата. Сетете се на...

Сексот и градот доаѓа во декември! Погледнете ја најавата

Сексот и градот доаѓа во декември! Погледнете ја најавата HBO...

Автопортретот на Фрида Кало е продаден за 35 милиони долари

Автопортретот на Фрида Кало е продаден за 35 милиони...

Сподели

Помина една година, а ние сè уште не можеме да патуваме во најубавите градови во Европа. На различни страници на Инстаграм, веројатно сте прочитале што можеме да направиме во текот на оваа ситуација и како можеме да го искористиме слободното време што ни е „дадено“. Да научиме нов јазик, да се посветиме на старото хоби, да се храниме поздраво, да читаме книги и што уште не.

И за овие 365 дена, можеби направивме нешто од тоа, но она што најмногу ни недостасува е всушност патувањето во Европа и светот. Откривањето на некоја нова култура, непознатите мириси и вкусови, солената вода, обидот да ја претворат својата валута во динари и да се изгубат низ тесните улички на европските градови кои во моментов се само спомени. Додека на крајот на денот тоа е навистина највредното нешто што го имаме, денес сакаме да ви препорачаме филмови кои совршено ги прикажуваат градовите во кои не можеме да одиме сега, но можеме да ги доживееме преку филмските приказни што ви ги донесуваме.

Вики Кристина Барселона

Во овој филм две работи се маестрални – глумата на Пенелопе Круз и Барселона. Пенелопе дури доби Оскар за најдобра споредна женска улога за оваа улога. Што се однесува до Барселона, Вуди Ален навистина се потруди, како што секогаш му даваше улога на Њујорк во неговите филмови, сега да и додели една од главните улоги на Барселона. Она што е навистина интересно е дека градот Барселона ги плати сите трошоци за снимање, кои достигнаа дури 2 милиони евра. Ве води низ нереалниот свет на Гауди Парк Гуел, раздвижените улици во Ла Рамбл и модерната Плаза Каталуња, овој филм ќе ви го даде парчето Шпанија по кое копнеете некое време.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @fashion_week25

Полноќ во Париз

Повторно достигнување на Вуди Ален. Овој пат, неговата приказна нè носи во Париз. И не само Париз како што го паметиме, туку и оној од периодот кога најмногу процвета. Кога Овен Вилсон ќе се најде во Париз помеѓу двете светски војни, ќе можеме да видиме како тој изгледаше кога го посетија Хемингвеј, Пикасо, Скот и Зелда Фицџералд, Салвадор Дали и Луис Буњуел.

Турист

Ако сте тип кој преферира акциони филмови, тогаш овој филм е вистинскиот избор за вас. Анџелина Џоли и Џони Деп ќе ве одведат во авантура низ тесните канали на Венеција. Филмот ја покажува Венеција како што никогаш порано не сте ја доживеале кога овој мирен град на вода се претвори во место за потрага. Оваа акција ќе ве однесе низ местата во овој приморски град што никогаш не би помислиле да ги посетите – до сега.

Одмор во Рим

Честопати кога некој означува нешто како клише, тоа се лизга низ нашите раце и ние дури и не знаеме што пропуштаме. Класичниот празник во Рим ќе ни покаже што може да ни понуди Рим. Препуштете се на шармите на Грегори Пек и оставете го да ве води низ овој вечен град заедно со Одри Хепберн. Друг филм снимен во Рим што може да го гледате после овој е Јади, сакај, моли се . Токму овој дел „јади“ е снимен во Европа, Рим и ако сте љубител на Италија, ви предлагаме да го погледнете.

error: Content is protected !!