ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Дали знаете која физичка активност согорува најмногу калории?

Дали ќе поверувате ако слушнете дека аеробикот согорува помалку калории од пливањето?

Сончевото време не мами да излеземе надвор но исто така не потсетува дека набргу ке дојде пролет а потоа и летото, годишно доба многу лесно се забележува во каква физичка форма сме. Со оглед на тоа дека сите природно посакуваме да бидеме во најдобра форма корисно е да знаеме колку калории можеме да согориме со одредена физичка активност.

На прво место се наоѓа боксот, со кој со интензивен тренинг во рок од еден час ќе согориме и до 800 калории. По боксот следи обичниот тенис со кој се согоруваат 700 калории.

Возењето велосипед може да потроши и до 700 калории кај жените а кај мажите до 800 калории. Многу корисно е доколку возите велосипед во природа бидејќи ќе го збогатите и организмот со потребен Д витамин. Возењето на статичен велосипед со умерено темпо односно напор ќе потроши до 500 калории за 60 минути додека пак со посилно темпо ќе согорите и до 750 калории.

Освен што ефикасно согорува калории од 700 до 800 за еден час пливањето го опушта телото и лесно ги обликува мускулите па може да се каже дека често се наоѓа на прво место при избор на спортови кај мажите и жените а со стилот пеперутка во пливањето можете да согорите и до 770 калории зајакнувајќи ги го грбот и рамената. Скокање на јаже е исто така кардио вежба која може кај мажите да согори до 850 калории а кај жените до 700 калории.

Брзото трчање може да согори до 710 калории а ако поспоро трчите можете да согорите до 500 калории додека пак со трчање по скали можете да согорите и до 550 калории за еден саат. Со пешачење во вид на планинарање со мал напор ќе потрошите 560 калории на саат, а со обично шетање до 200 калории на саат.

Од популарните спортови како што е ракометот за еден час се губат 840 калории, со кошарка 560 калории, со бадмингтон 316 калории, со пинг понг 282 калории а со одбојка само 210 калории. Со скијање можете да согорите 500 калории.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!