ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Фритета со француска мешавина и фета сирење

Фритета со француска мешавина и фета сирење.

Потребни состојки за фритета:

 • 450 гр мешавина од зеленчук за француска салата
 • 6 јајца
 • 1 кромид
 • 1 чешне лук
 • 3 лажици млеко
 • 100 гр сирење фета
 • Сол
 • Пипер
 • Сушено оригано
 • Свежо оригано
 • Маслиново масло

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 200 степени Целзиусови. Подгответе тава што може да биде и на шпорет и во рерна.

Загрејте ја водата во тенџере, кога ќе зоврие додадете ја смесата со салата од зеленчук во француската салата и варете ја околу 4 минути. Потоа исцедете го зеленчукот.

Во поголем сад измешајте изматени јајца, млеко, суво оригано, сол и бибер. Исечете сирење фета на коцки.

Исечете го кромидот и лукот. Кромидот пропржете го на маслиново масло и додадете го лукот. Штом лукот мириса, додадете ја смесата со салата од зеленчук во француската салата и прелијте ги со јајцата. Посипете коцки со фета сирење веднаш и раширете ги состојките рамномерно користејќи процесор за храна.

Оставете сè на садот околу 2 минути, или додека јајцата не почнат да се држат до садот по должината на работ (работ малку ќе се олесни).

Префрлете сè во рерна и печете околу 10 минути. Извадете ја фритата од рерната додека јајцата се уште „разнишани“ на средина. Оставете ја тавата со фритата пет минути и потоа послужете ја веднаш.

Уживајте!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!