ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Гените се чудо : Овие 3 карактеристики детето може да ги наследи само од мајката!

Гените се чудо : Овие 3 карактеристики детето може да ги наследи само од мајката!

Овие карактеристики ни ги носи само мајчинската линија.

Детето, се разбира, изгледа како татко и мајка затоа што носи ДНК на двајцата родители, по 50 проценти. Сепак, факт е дека некои карактеристики дете може да ги наследи само од мајката. Татковците немаат никакво влијание на ова:

Интелигенција

Големото истражување на шкотскиот универзитет во Глазгов, во кое беа анкетирани над 12.600 млади луѓе на возраст меѓу 14 и 22 години, откри кои фактори влијаат на интелигенцијата, вклучително и социоекономскиот статус и образованието. Мајката имала најголемо влијание. Нивниот коефициент на интелигенција варира само во просек за 15 поени во споредба со нивната мајка.

Американските научници во своето истражување потврдија дека жените имаат поголема веројатност да пренесат гени кои ја обликуваат детската интелигенција, бидејќи тие се пренесуваат преку Х-хромозоми, кои жените ги имаат два, а мажите една.

Тенденција за негово култивирање

Дали детето ќе биде дебело зависи исклучиво од мајката, бидејќи децата го наследуваат нејзиниот метаболизам – ако е дебела, поголеми се шансите и децата да бидат дебели.

Стареење

Начинот на стареење зависи и од гените на мајката. Научниците од германскиот институт Макс Планк открија дека ДНК од митохондријата, која ја наследуваме исклучиво од мајката, може делумно да го контролира стареењето. Сепак, истражувањето било спроведено на глувци, а не на луѓе, па затоа научниците истакнале дека се потребни дополнителни истражувања за да се потврди оваа теза.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!