Ги штити забите и очите, а го има насекаде и чини 20 денари

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

Ги штити забите и очите, а го има насекаде и чини 20 денари.

Младиот кромид се смета за неверојатно вредна и здрава храна.

Покрај тоа што помага при настинки и го намалува високиот крвен притисок, тој има и антиинфламаторни својства и работи против габи, стрес и замор.

Младиот кромид содржат каротеноиди, вклучувајќи витамин А, лутеин и зеаксантин, кои играат клучна улога во одржувањето на здравјето на очите. Поради недостаток на витамин А, може да се развијат чиреви на рожницата, ноќно слепило, како и други нарушувања на видот.

Лек за грло

Исечете ја половината од кромидот, додадете рендан ѓумбир и ставете го во крпа и загрејте. Користете како обвивка за грло.

Кромидот може да ги заштити клетките на окото од оштетување!

Редовното консумирање на оваа храна може да ги заштити клетките на очите од оштетување и да спречи појава на дегенерација на жолти дамки. Истражувањата потврдија дека воведувањето млад кромид во исхраната може да биде од голема корист за здравјето на коските.

Витаминот К е обилен во овој зеленчук и му помага на организмот да искористи калциум, минерал кој е неопходен за одржување на густината на коските. Витаминот Ц од млад кромид ја стимулира синтезата на колаген, протеин кој ги зачувува коските и чиј недостаток може да предизвика нарушувања на мускулно-скелетниот систем.

Оток за потечени стапала

Во блендер измешајте ја исчистената половина од младиот кромид, и додадете малку вода доколку е потребно. Кога ќе се направи пастата, намачкајте ја на нозете.

Младиот кромид има флуор што ги штити коските и забите

Младиот кромид содржи и флуор, минерал кој придонесува за добро здравје на коските и забите. Бакар, кој исто така го содржи, ги штити коските и зглобовите, а некои истражувања покажаа дека може да помогне во спречување на остеопороза кај жени.

Од младиот кромид лековита е главата, а особено перцата кои можете да ги користите за лекување.

error: Content is protected !!