ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Ги штити забите и очите, а го има насекаде и чини 20 денари

Ги штити забите и очите, а го има насекаде и чини 20 денари.

Младиот кромид се смета за неверојатно вредна и здрава храна.

Покрај тоа што помага при настинки и го намалува високиот крвен притисок, тој има и антиинфламаторни својства и работи против габи, стрес и замор.

Младиот кромид содржат каротеноиди, вклучувајќи витамин А, лутеин и зеаксантин, кои играат клучна улога во одржувањето на здравјето на очите. Поради недостаток на витамин А, може да се развијат чиреви на рожницата, ноќно слепило, како и други нарушувања на видот.

Лек за грло

Исечете ја половината од кромидот, додадете рендан ѓумбир и ставете го во крпа и загрејте. Користете како обвивка за грло.

Кромидот може да ги заштити клетките на окото од оштетување!

Редовното консумирање на оваа храна може да ги заштити клетките на очите од оштетување и да спречи појава на дегенерација на жолти дамки. Истражувањата потврдија дека воведувањето млад кромид во исхраната може да биде од голема корист за здравјето на коските.

Витаминот К е обилен во овој зеленчук и му помага на организмот да искористи калциум, минерал кој е неопходен за одржување на густината на коските. Витаминот Ц од млад кромид ја стимулира синтезата на колаген, протеин кој ги зачувува коските и чиј недостаток може да предизвика нарушувања на мускулно-скелетниот систем.

Оток за потечени стапала

Во блендер измешајте ја исчистената половина од младиот кромид, и додадете малку вода доколку е потребно. Кога ќе се направи пастата, намачкајте ја на нозете.

Младиот кромид има флуор што ги штити коските и забите

Младиот кромид содржи и флуор, минерал кој придонесува за добро здравје на коските и забите. Бакар, кој исто така го содржи, ги штити коските и зглобовите, а некои истражувања покажаа дека може да помогне во спречување на остеопороза кај жени.

Од младиот кромид лековита е главата, а особено перцата кои можете да ги користите за лекување.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!