ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Главните индикатори дека вашето тело има недостаток на витамини

Главните индикатори дека вашето тело има недостаток на витамини.

Постојат неколку индикатори дека вашето тело има недостаток на витамини.

Соодветната исхрана, која се состои од сите намирници кои можат да обезбедат силен имунитет на организмот и доволно енергија секој ден, е неопходна за здравјето и правилното функционирање на организмот.

Меѓу најважните состојки кои влијаат на функционирањето на организмот секако се витамини, а нивниот недостаток може да предизвика разни проблеми и здравствени проблеми кои можат да се манифестираат на повеќе начини.

Блед тен

На лицето може да забележите разни дефекти во телото, вклучително и недостаток на витамини, бидејќи тогаш тенот станува поблед од вообичаеното. Меѓутоа, кога тенот ќе згасне, тоа значи дека на телото му недостасува витамин Б12, кој најмногу го има во месото (пилешко и мисирка) и рибата.

Оштетена коса

За убава коса, не само што е потребна надворешна нега со разни препарати, туку потребно е и здраво јадење. Косата е таа што може да покаже кога ви недостасуваат витамини во телото, бидејќи кога тоа ќе се случи, станува сува и оштетена.

Оштетената коса е показател за недостаток на биотин, односно витамин Б7, кој обично се јавува поради продолжена употреба на антибиотици. За среќа, постои начин да се компензира количината на витамин Б7 во организмот, и тоа само преку диета, бидејќи печурките, јајцата (жолчките) и карфиолот содржат голема количина на овој витамин.

Оток на одредени делови од телото

Наједноставното објаснување за отечените очни капаци, а често и нозете, е недостаток на јод во телото. Покрај отокот, недостаток на јод се манифестира и преку гоење, слаби нокти и сува кожа.

За да се воспостави посакуваната количина на јод во организмот, потребно е да се внесе малку повеќе сол, што е најголем извор на јод, но и морски плодови и морска риба.

Бледи усни и непца

Бледи усни и правилни индикации се дека немате доволно железо во вашето тело, што исто така може да се манифестира преку чудна желба да јадете мраз и земја. Недостаток на железо е почеста кај жените, но може лесно да се надомести – потребно е само да се зајакне диетата со храна како грав, риба, црвено месо, спанаќ.

Чувствителни непца

Општо лошо здравје на забите, чувствителни непца кои лесно крварат – е знак дека телото нема доволно витамин Ц, што е еден од најважните за одржување на здравјето на целиот организам, зајакнување на имунитетот и за сузбивање на болката во мускулите и допаѓа.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!