ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Горештините се преголеми : Заштитете ги цвеќињата на време

Горештините се преголеми : Заштитете ги цвеќињата на време.

Сонцето и високите температури може прилично да ги уништат растенијата во градината или на терасата.

Дури и оние видови кои не бараат прекумерно наводнување, не можат да издржат екстремна топлина.

Во такви ситуации, грижата за растенијата треба да биде поголема, а најважно е брзо да реагирате.

Еве еколку одлични трикови што ќе ги направат вашите растенија што е можно попријатни за време на жештините.

Како да се наводнат растенија за време на топлината?

Наводнете ги растенијата длабоко во земјата, најмалку 15 сантиметри под површината. Лисјата се најдобриот показател за тоа кога на растенијата им треба вода, бидејќи почнуваат да венеат. Затоа, добро разгледајте ги вашите растенија и ако лисјата почнат да паѓаат, време е да ги полеете.

“ Можете исто така да ископате дупка покрај растението, длабоко два до три сантиметри, за да видите дали треба да се напои. “

Покрај тоа, треба да се има предвид дека растенијата во песочна почва бараат почеста наводнување од оние во глинеста почва, бидејќи ја задржува водата многу подолго од песочната.

Виси и мелени садови бараат почеста наводнување отколку растенијата засадени во земјата.

Проверете ги со лепење на прстот во земјата и проверете дали е суво

Исто така, за време на топлината, поместете ги обесените саксии со цвеќе и прекријте ја почвата околу растенијата, бидејќи тоа ќе го забави испарувањето на водата, а за тоа можете да користите слама, компост или распаднато ѓубриво.

За да заштитите особено чувствителни растенија, користете сенка направена од специјално дизајнирана ткаенина – ставете рамка и раширете ја ткаенината, но не ставајте ја директно на растенијата за да имаат непречена циркулација на воздухот.

“Имено, температурата под сенката може да биде 10 степени пониска. “

Во време на високи температури, избегнувајте ги сите дејства што можат да бидат дополнителен стрес за растението, како што се пресадување, кастрење или оплодување.

Ако одгледувате садници, не заборавајте да ги преместите на засенчено место.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!