ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Грешките што сите ги правиме при правење чај: Обрнете посебно внимание на овие две работи

Температурата на водата и времето на стоење на вреќата или листот во инфузорот се различни за подготовка на различни видови чаеви.

Кога станува збор за уметноста за правење чај , еве една малку позната вистина:

Различни сорти на чај бараат не само различно време за кое треба да стои чајот, туку и различни температури на водата.

Причината зошто е важна температурата на вриење е тоа што некои видови чаеви лисја се поделикатни од другите, вели Кил Стјуарт, еден од само 175 овластени специјалисти за чај ширум светот.

Тој објаснува дека кога станува збор за времетраењето на чајот да стои, тој варира од слична причина – некои видови чај имаат посилен интензитет на арома од другите. Но, ако го оставите чајот премногу долго во вода, тој ќе има горчлив вкус.

zena so solja caj

– Луѓето честопати ја оставаат вреќата чај во чаша додека ја пијат, мислејќи дека ја прави посилна и се убедени дека добиваат повеќе придобивки, но тоа навистина не е точно – вели диетичарката Нева Кошран.

И Стјуарт и Кохран препорачуваат правење чај со употреба на инфузии или кеси. И двајцата велат дека можете да ја проверите температурата на водата со кујнски термометар .

Така, температурата на водата за билен чај треба да биде помеѓу 95 и 100 степени , а вреќата или инфузорот со лисја треба да се чува во вода од пет до 10 минути.

За подготовка на црн чај, оптималната температура на водата се движи од 90 до 95 степени, а листовите од чајот треба да се чуваат во инфузерот две до пет минути.

Ако, пак, сакате зелен чај, температурата на водата треба да се движи од 70 до 90 степени , а вреќата или инфузорот со лисја треба да се чува од 60 до 90 секунди.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!