ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Грешки што ги правиме пред спиење и лошо влијаат на нашиот сон

Грешки што ги правиме пред спиење и лошо влијаат на нашиот сон.

Постојано пишуваме колку е важен сонот за убавината, но треба да потенцираме и колку е важен за здравјето. Долгорочната несоница може да има сериозни последици, и покрај тоа, ги прави нашите преостанати дневни обврски да паѓаат потешко. Кога не спиеме добро, нашиот фокус постојано лута заедно со мислите, ние сме уморни, бавни и работиме со 50 проценти сила, што не е добро. Кога и да можеме, треба да дадеме 100 проценти од себе, бидејќи само така можеме да напредуваме, а не постојано да чекориме на своето место. Нашиот вечно оптеретен и окупиран мозок може да се вовлече во потсвеста, да ни донесе немир и да го наруши спиењето. Затоа треба да смениме барем некои навики кои влијаат негативно на неговиот квалитет.

Чаша вино (никогаш еднa)

Ова најмногу се однесува на работните денови. Ако навистина не треба да ја пиете таа чаша вино пред спиење, немојте. Алкохолот во суштина е седатив, а фактот дека многу побрзо заспивате не значи дека спиете со квалитетен сон. Beе бидете жедни и ќе се будите во текот на ноќта за да одите во тоалет. Ова ќе ви го скрши сонот, а покрај тоа, алкохолот ја блокира РЕМ фазата на звучен сон, кој служи за „емоционална обработка“. И запомнете колку тешко мамурлакот генерално се толерира, а особено толку емотивно кревок, како што нè остава сон без РЕМ фаза. Ако сакате да испиете чаша вино, нека не биде пред спиење, туку порано навечер.

Кафе по 15 часот

Ова веќе го знаете сите, но не е лошо да го повторите. На телото му требаат 5-7 часа за да го елиминира кофеинот од телото. Според таа пресметка, најдобро е последното кафе да ви биде околу 15 часот. Ова важи и за сите енергетски пијалоци. Дури и ако успеете да заспиете (што ќе биде тешко), ќе имате немирна ноќ, во најмала рака. Кофеинот е психоактивен стимуланс, а во сонот нема место за стимуланс, туку само за одмор.

Оброк пред спиење

Консумирањето масна храна полна со јаглени хидрати пред спиење влијае на организмот скоро исто како и алкохолот. Вие се чувствувате уморни и поспани и вашиот сон ќе се распадне на фрагменти. Вашиот метаболизам ќе работи побрзо по оброкот за да го свари сето тоа, што значи дека температурата на вашето тело исто така ќе се зголеми, што го отежнува лесниот и здрав сон.

Дремка на каучот

Ако планирате да одмарате правилно навечер, и да не гледате во таванот во првите два часа и да ги броите овците, спротивставете се на нагонот да дремнете во текот на денот, без оглед колку е тешко. Знаеме дека после работа и обилен оброк, најслатко е да заспиете на каучот и, како што вели поговорката, „да се префрлите“, но тоа ќе го наруши вашиот сон и треба да се избегнува оваа навика. Од друга страна, ако тоа не е ваш случај и лесно можете да заспиете навечер иако „фрливте дремка“ во текот на денот – со среќа. Уживајте во вашата сиеста.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!