ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Хармоника пита со тиквички

Хармоника пита со тиквички.

Ја подготвивме за вечера, а идејата дојде од пита со хармоника со јогурт и е една од поевтините пити.

Состојки:

  • една голема тиквичка или две помали
  • 4 цели јајца
  • 500 мл јогурт
  • лажичка сол
  • половина лажичка бибер
  • 100 мл масло
  • 500 гр кора од пита

Подготовка:

Излупете тиквичка, изрендајте ја и додадете сол и бибер.

Промешајте и оставете да отстои и да пушти вода.

Искршете ги јајцата и додадете масло и јогурт и измешајте сè.

Додадете ја смесата од јогурт во тиквичките кога ќе стојат.

Тиквичките не се цедат, но се додава смесата со јогурт, така што не се додава вода.

Вклучете ја рерната да се загрее до 200 степени.

Подмачкана тава премачкајте ја со масло и свиткајте ја кората како хармоника на ширина од 2 см.

Редете ги корите една до друга. Правејќи го тоа со сите кори, туркајќи ги една до друга, ќе бидат густо подредено.

Потоа сипете  ја смесатана јогурт и тиквички, протресете сè и движете го секое ребро на хармоника (вентилатор) со прст или вилушка, така што течноста да поминува насекаде.

Ставете да се пече околу 45 минути или во зависност од тоа колку сакате печено. Вкусно е ако е малку печено и крцкаво.

Уживајте!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!