ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Хибернациска диета: Можеби звучи како шега, но килограмите ги губите додека спиете!

Хибернациска диета: Можеби звучи како шега, но килограмите ги губите додека спиете!

Хибернациската диета ви гарантира одлична форма на вашето тело и тоа преку ноќ.

Во текот на ноќта, додека спиете можете да согорите многу калории, односно да ги намалите маснотиите. Пристапот на ваквиот начин за губење на килограмите се појавил преку проучување на животните додека спијат. Се разбира, прво што ви паѓа на памет е мечката и нејзиниот зимски сон.

За време на хибернациска диета, нема тешка храна, нема протеини и слично па од таа причина ќе ги изгубите масните слоеви но мускулната маса ќе ви остане иста.

Ова вид на диета попрецизно е дефинирана и преку анализа на црниот дроб кај човекот. Црниот дроб ја отсликува состојбата на целиот организам и со изборот на храната и времето кога истата се конзумира може значајно да се влијае на поголем број на процесите во организмот. На прв поглед ова можеби ве асоцира на хроно диетата но сепак, хибернациската диета е нешто друго.

Хибернациската диета делува на тој начин што го регрутира природниот механизам на организмот кој ја контролира телесната тежина. Не морате да се борите против своето тело на секој чекор за да дојдете до здрава тежина.

Клучното правило е дека пред спиење треба внесете една до две лажички мед, независно дали директно од тегла или од некој топол напиток.

Суштината е во тоа да механизмите кои влијаат на обновување на телото ги раздвижите преку ноќ и да го забрзаат процесот на метаболизмот и согорувањето на маснотиите но и да го ублажат хормонот на стрес и на тој начин да ни помогнат подобро да се одмориме.

За да се одлучите дали да ја примените оваа диета треба на себе да си ги поставите следниве прашања:

-Дали редовно се будите во текот на ноќта?
-Дали се потите во текот на ноќта?
-Дали ве мачи рефлукс во текот на ноќта?
-Дали се будите преку ноќ и дали имате потреба за во тоалет?
-Дали чуствувате мачнина рано наутро?
-Дали се будите исцрпени?
-Дали наутро грлото ви е суво?
-Дали имате грчеви во текот на ноќта?
-Дали чуствувате слабост рано наутро?

Ако вашиот одговор на две или повеќе од овие прашања е ДА, тогаш голема е веројатноста дека вашиот црн дроб не функционира како треба преку ноќта. Наместо да согорува маснотии и да ги обновува мускулите, вашето тело произвело поголемо количество на стрес додека сте спиеле.

Секако, конзумацијата на медот влијае и е навистина клучна но не и доволна за да го постигнете посакуваниот резултат. Неопходно е да се насочите на здрава и контролирана исхрана односно да ја исфрилите брзата храна, алкохолот а повеќе да конзумирате овошје и зеленчук.

Покрај се, се препорачува да имате два до три тренинга во текот на неделата. Тренингот, практикувајте го во теретана, но можете и да вежбате и дома како што се склекови, стомачни вежби и сл.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!