ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Хит рецепт од социјалните мрежи: Вкусни тестенини со сирење подготвени за момент

Доколку сте корисник на TikTok или Instagram и истовремено верно следите профили посветени на храна, тогаш деновиве сигурно не го пропуштивте ниту овој рецепт што во моментов е вистински хит на овие социјалните мрежи.

Тоа е тестенини со печено фета сирење и домат што лесно се подготвуваат, а судејќи според коментарите на оние кои го пробале рецептот – резултатот е навистина вкусно јадење.

Првата верзија на рецептот, наводно, ја смислил финскиот гастроблогер Енени Хаиринен уште во 2019 година, а рецептот некогаш бил толку популарен во нејзината земја што фета недостасувала во продавниците ширум Финска.

СОСТОЈКИ ЗА 4 ЛИЦА:

– 450 грама мали тестенини на барање (пен, фарфале, ригатони …)
– 500 грама домати од цреша
– 200 грама фета сирење
– 2 чешниња лук
– 1 грст свежи листови од босилек
– 1 дл маслиново масло
– сол и црн пипер

ПОДГОТОВКА:

1. Измијте ги доматите, ставете ги во сад за печење, прелијте со маслиново масло, додајте сол, бибер и ставете ја фета во парче на средина, а потоа посипете со малку повеќе маслиново масло. Ставете го во рерна загреана на 180 степени и печете 30 минути.

2. Во меѓувреме, варете ги тестенините во согласност со упатствата на пакувањето. Кога доматите и сирењето се готват, извадете ги од рерна, додадете ситно сецкан лук и босилек и измешајте сè. Ставете ги сварените тестенини во пртван, промешајте уште малку да се соединат со останатите состојки и потоа послужете ги.

Добар апетит!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!