ХРАНА И ЛЕК: Сите придобивки од користење на маслинки во исхраната

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

ХРАНА И ЛЕК: Сите придобивки од користење на маслинки во исхраната.

Маслинките потекнуваат од источниот дел на Средоземното Море, но сега се широко распространети низ Медитеранот, како и во други земји и континенти.

Маслиновото дрво е трнливо и високо. Може да достигне висина од 12 метри. Листовите се сиво-зелени, влакнести одвнатре. Цветовите се жолтеникаво бели и миризливи.

Маслиновото масло е лековито

Ја регулира столицата, помага во излачувањето на жолчните камења и служи како основа за производство на масти против кожни болести. Го спречува дејството на разни бактерии. На децата кои боледуваат од рахитис им се дава една лажичка масло после оброк.

Чајот од маслиниот лист помага против висок крвен притисок

Сварете 20 листови во 3 дл вода додека не зовријат до 2 дл, па процедете ги и засладете со мед. Се пие наутро и навечер пред јадење. Помага со проширување на крвните садови.

Против жолчни камења и проблеми со црниот дроб земете 200 грама маслиново масло измешано со 0,5 гр. ментол или жолчка од јајце. Оваа смеса се дели на три дела и се пие неколку часа. По маслото испијте црно кафе.

Листовите и кората од маслинки се варат како чај кој делува против треска и главоболка. Во 1 литар вино се оставаат 50 гр листови и кора 3 дена, по што се пие 1 чаша вино 3 до 4 дена.

error: Content is protected !!