ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

ХРАНА И ЛЕК: Сите придобивки од користење на маслинки во исхраната

ХРАНА И ЛЕК: Сите придобивки од користење на маслинки во исхраната.

Маслинките потекнуваат од источниот дел на Средоземното Море, но сега се широко распространети низ Медитеранот, како и во други земји и континенти.

Маслиновото дрво е трнливо и високо. Може да достигне висина од 12 метри. Листовите се сиво-зелени, влакнести одвнатре. Цветовите се жолтеникаво бели и миризливи.

Маслиновото масло е лековито

Ја регулира столицата, помага во излачувањето на жолчните камења и служи како основа за производство на масти против кожни болести. Го спречува дејството на разни бактерии. На децата кои боледуваат од рахитис им се дава една лажичка масло после оброк.

Чајот од маслиниот лист помага против висок крвен притисок

Сварете 20 листови во 3 дл вода додека не зовријат до 2 дл, па процедете ги и засладете со мед. Се пие наутро и навечер пред јадење. Помага со проширување на крвните садови.

Против жолчни камења и проблеми со црниот дроб земете 200 грама маслиново масло измешано со 0,5 гр. ментол или жолчка од јајце. Оваа смеса се дели на три дела и се пие неколку часа. По маслото испијте црно кафе.

Листовите и кората од маслинки се варат како чај кој делува против треска и главоболка. Во 1 литар вино се оставаат 50 гр листови и кора 3 дена, по што се пие 1 чаша вино 3 до 4 дена.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!