ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Храна која може да предизвика депресија

Храна која може да предизвика депресија.

Храната честопати може да биде одговорна за нашето расположение, а јадењето одредена храна може да доведе до депресија.

Покрај тоа што има храна што го подобрува расположението, има и такви кои го расипуваат. Дознајте подолу каква храна треба да избегнувате.

Рафинирани јаглехидрати

Истражувачи од универзитетот Колумбија докажаа дека диетата богата со рафинирани јаглехидрати предизвикува депресија. Имено, кај повеќе од 70 000 жени кои јаделе храна која ја зголемува депресијата, додека диетата богата со цели зрна всушност ги намали симптомите на депресивни состојби.

Шеќер

Диетата богата со шеќер предизвикува бројни воспаленија во телото, вклучително и мозокот, што доведува до намалување на расположението.

Вештачки засладувачи

Покрај фактот дека шеќерот е штетен на нашето расположение, не помалку лошо делуваат и вештачките засладувачи. Истражувањата покажаа дека овие засладувачи ги влошуваат симптомите кај луѓето кои страдаат од депресија. Исто така, се покажа дека оваа замена за шеќер го намалува производството на серотонин.

Транс масти

Познато е дека потрошувачката на маслиново масло го намалува ризикот од многу болести, но исто така, транс мастите го зголемуваат ризикот од депресија за 48%.

Преработена храна

Студија објавена во британскиот журнал за психологија покажа дека луѓето кои консумираат преработена храна имаат многу поголем ризик од развој на депресија.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!