ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Храна што е исклучително лоша за кучињата, а ние никогаш не би се сетиле

Храна што е исклучително лоша за кучињата, а ние никогаш не би се сетиле.

Многу човечка храна е лоша за кучињата.

Сопствениците на кучиња сакаат да вклучуваат домашни миленици во сите секојдневни активности, а тоа се често оброци, иако знаеме дека одредена храна од луѓето може да биде лоша за кучињата.

Многу храна од нашите кучиња не може да се јаде, како што се чоколадо или кромид, и тука се вклучени разни овошја.

Овошје кое кучето не смее да го јаде

Едно од плодовите што кучињата треба да избегнуваат да го јадат е грозјето. Иако грозјето е мало, може многу брзо да предизвика неповратно оштетување и откажување на бубрезите кај кучињата и е крајно токсично за кученцата.

Кучињата исто така треба да избегнуваат авокадо. Авокадото содржи магдонос, за кој е познато дека предизвикува варење кај нашите миленици. Покрај тоа, цреши не треба да се даваат на кучиња. Тие имаат цијанид во растението, што може да го наруши кучешкиот пренос на клеточен кислород.

Експертите велат дека треба да се обрне внимание на симптомите на проширени зеници, отежнато дишење и црвени непца.

Иако сакаме да ги вклучиме во нашите оброци, особено кога тие ќе ни дадат изглед што вели така, тоа во никој случај не е добро за кучето, затоа сепак треба да се спротивставиме заради здравјето на миленичето.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!