ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Храна што ќе ви даде сила за нов ден: Најдобар појадок пред одење во теретана

Храна што ќе ви даде сила за нов ден: Најдобар појадок пред одење во теретана.

За да добиете максимални резултати во теретана или каква било друга физичка активност што ја практикувате, треба да обрнете внимание на вашата исхрана.

Еден здрав оброк не може да придонесе за здравјето на организмот, ако остатокот од нашата диета е лош.

Затоа, целата дневна исхрана мора да биде целосно избалансирана.

– Оброкот мора да биде два до три часа пред да одите во теретана, а ако е закуска, оброкот може да биде час, час и половина пред тренингот.

Пред сè, потребно е редовно да внесувате храна што ќе ви обезбеди доволно енергија за тенингот да биде ефикасен, а кој нема да ве остави гладни.

Не плашете се да јадете лесен оброк, богат со сложени јаглехидрати, протеини и здрави масти, два часа пред тренинг.

Не прескокнувајте оброк после тренинг.

– Многумина мислат дека резултатот ќе дојде побрзо ако не јадат после напорен тренинг. Многу е важно да јадете доволен извор на протеини во период од два часа.

Ова се некои од препораките за појадок во раните утрински часови:

-грчки јогурт, боровинки и овесна каша

-половина банана со путер од кикирики

-чаша исцеден овошен сок

-тврдо варено јајце и тост

-палента со фета сирење

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!