ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Индија забранува производство и употреба на пластика за еднократна употреба

Индија забранува производство и употреба на пластика за еднократна употреба.

Индија се приклучува на листата на земји што забрануваат производство и употреба на пластика за еднократна употреба, како што се сламки, чаши, чинии, прибор за јадење и слично.

Пластиката за еднократна употреба се акумулира во океаните на нашата планета, каде што може да ги загрози дивите животни и морскиот екосистем.

Пластичната амбалажа за еднократна употреба исто така блокира, затнувајќи ги локалните депонии каде што за жал ќе преживее стотици години, едвај се распаѓа. Рециклирањето помага, но се повеќе земји се залагаат за целосно отстранување на пластиката за еднократна употреба. Индија е најновата земја, која воведе нови правила за кои се надева дека ќе го намали отпадот.

Индиската влада објави измени на Правилата за управување со пластичен отпад, 2021 година. Овие правила пропишуваат забрана за пластични предмети за еднократна употреба до 1 јули 2022 година. Тука спаѓаат стапчиња за уши со пластични делови, пластични балони, пластични знамиња, стапчиња за сладолед, чинии, чаши, сламки и пластични прибор за јадење.

Новата забрана на Индија за пластика за еднократна употреба е голем чекор во вистинската насока за толку голема, населена земја. Законите исто така вклучуваат и зголемена одговорност на производителот – што значи дека товарот и одговорноста на легалниот пластичен отпад ќе падне на увозникот или трговецот на мало.

Индија се приклучува кон Европската унија и Нов Зеланд, меѓу другото, со усвојување слични забрани за пластични предмети.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!