ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Инсулинска резистентност. Како да ја препознаете и да ја лекувате?

Инсулинска резистентност. Како да ја препознаете и да ја лекувате?

Што е отпорност на инсулин и како таа влијае врз нашето тело?

Инсулинската резистенција се јавува ако постои наследна предиспозиција и кога телото е изложено на многу негативни фактори. Идеално, гликозата се доставува до клетките со помош на инсулин и на тој начин телото се снабдува со енергија. Ако се создаде отпорност на инсулин, гликозата тешко продира во ткивата и панкреасот е принуден да синтетизира повеќе инсулин. Таквото оптоварување доведува до абење и до кинење на клетките на панкреасот и, со текот на времето, производството на инсулин се намалува. Поради недостиг од хормони се зголемува содржината на гликоза во крвотокот, пишува Еконет.

Како да препознаете отпорност на инсулин ако имате прекумерна телесна тежина?

Ако имате прекумерна тежина (читајте: масти), тогаш постои отпорност на инсулин.

Која е причината за темните дамки на лактите?

Затемнувањето на кожата на лактите и на пазувите, како и појавата на папиломи, се симптоми на отпорност на инсулин. Дури и ако лицето е слабо, односот на масното и на мускулно-скелетното ткиво ќе биде преголем. Се препорачува да се тестираат за инсулин, гликоза и гликозиран хемоглобин. Можете да направите биоимпеданометрија (БИА), односно анализа на волуменот на масти и течности во телото, мускулната и коскената маса и на метаболизмот.

Неопходно е да се коригира исхраната во насока на избегнување на јаглени хидрати.

Дали е потребен лекот метформин за отпорност на инсулин?

Постојат различни опции за третман за отпорност на инсулин. Вашиот лекар ќе ве упати правилно. Неопходно е да се јавите кај лекар. Метформинот помага да се намали нивото на витаминот Б12 во телото.

Зошто не се чувствувам сита?

Проблемот е високото ниво на инсулин и на лептин.

Зошто детето има гликоза со вреднот 6 на празен стомак?

Причина за тоа се вишокот јаглехидрати во исхраната. Неопходно е да преминете на диета без брашно, млеко и колачи. Во вашето мени вклучете повеќе месо, различен вид зеленчук и билки.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!