ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Што би направил Супермен за Македонија ако победи на Евровизија?

FLIP: Кој поубаво пее: Виктор, Роки или Супермен? В.А.: Роки...

Интервју со “Синонимот” за фотографија во Куманово, девојката која конечно ја има својата прва самостојна изложба!

Во пресрет на нејзината прва самостојна изложба на фотографии SYNONYMS и поставивме неколку прашања на младата и перспективна фотографка Сандра Трајковска – која инаку е позната на македонската но и светска јавност по бројни лични но и професионални ангажмани за голем број на реномирани компании и нивни маркетинг потреби.

Важи за скромна и одмерена во своите ставови но моќна по својот уметнички израз и едноставно неможе да остане непрепознаена во морето од фотографии кои се користат во секојдневните маркетинг кампањи.

Нам како редакција на FLIP.mk особена чест и задоволство ни е да Ве поканиме на нејзината изложба во склоп на Малински Фото Фестивал од 3-5 јуни и во живо да ги видите нејзините фотографии и одблизу да ја потпрашате за делата.

FLIP: Како влијае фотоапаратот на тебе кога е во твоите раце?

С.Т.: Убаво е чувството. Преку фотографија ги полнам батериите со убавина, особено кога фотографирам за мене, без никаква обврска.

FLIP: Колку време ти требаше да сфатиш дека си добра во тоа што го работиш?

С.Т.: Кога го работиш тоа што го сакаш, секогаш ќе има позитивен исход. Никогаш не се фокусирав на тоа дали е добро или не, само уживав во тоа, а резултатите сами доаѓаа.

FLIP: Дали членството во фото клубот те направи подобра или покомпетитивна или има нешто сосема друго?

С.Т.: Секако дека подобра, таму ги стекнав основите на фотографијата и техниката. Имав можност да учам од врвни фотографи. Значајно за мене како почетник, беше и тоа што имав можност да запознаам фотографи од различни земји кои несебично го пренасаа нивното искуство и знаење.

FLIP: На колку проекти досега си учествувала како фотограф?

С.Т.: Искрено немам точна бројка. Имам учествувано на доста проекти, интернационални фото изложби и маркетинг кампањи. Сите проекти се од големо значење за мене, без разлика за каков тип се работи.  Како нешто што беше голема мотивација во понатамошната работа, е тоа што бев член на жири за фото натпревар во Мерсин, Турција. Искуство кое ќе го паметам, а воедно запознав и прекрасни луѓе.

FLIP: Имаш ли роденден, свадба или настан кој си го одсликала на кој си посебно горда?

С.Т.: Секоја настан ми е подеднакво драг, бидејќи сум дел од среќни моменти. Можеби би ја издвоила свадбената фотосесија на брат ми, за која сум и сентиментално врзана.

FLIP: Што е тоа што ги прави твоите фотографии да бидат препознаени и од странските здруженија нa фотографи па и да добиеш титула Kандидат Mајстор на фотографија?

С.Т.:  Да, неодамна сум и официјално со титула Кандидат Мајстор на Фотографија, доделена од Националната Фото Унија, која ми е посебно драга. Постојано се трудам да направам фотографии кои ќе доловат моменти. Ретко ги планирам концептуално фотографиите и сакам спонтани моменти.

FLIP: Kога би бирала да го сликаш најубавиот момент од твојот живот би одбрала Смена 8, твојот омилен апарат и објектив или најновиот телефон со 200 мегапикселна камера?

С.Т.: Телефон ми е дефинитивно последна опција и не сум многу вешта во тоа. Голем љубител сум на аналогните фотоапарати, така да Смена 8 би бил мојот избор.

FLIP: Колку фотографии се доволно за една самојстојна изложба и зошто чекаше толку време да се случи истата?

С.Т.: Бројот на фотографиите не игра голема улога за самостојна изложба, може и со помалку и со повеќе да се направи, тоа е индивидуално. Ситуацијата со Ковид, дефинитивно ја пролонгира мојата изложба, што од друга страна ми даде и повеќе време за подготовки. Ова е мојата прва самостојна изложба, насловена „ Синоними “, која е серија од 24 фотографии кои се меѓусебно поврзани.

FLIP:  Дали со човек кој лови моменти или си раскажувач на животни приказни?

С.Т.: Човек кој лови моменти, дефинитивно.

FLIP:  Дали фотограф е машка или женска професија?

С.Т.: Не би се фокусирала на таквата поделба.

FLIP: Дали сонуваш со отворени очи или со отворена бленда?

С.Т.: Со отворени очи.

FLIP: Колку објективи имаш скршено до сега?

С.Т.: За среќа ниеден! Фотоапаратот е можеби единствената работа за која сум особено внимателна кога станува збор за технологија.

FLIP:  Колку илјади фотографии сликаш годишно?

С.Т.: Со оглед на фактот дека фотографирам и настани, кои најчесто бараат поголем број на фотографии, би рекла и повеќе од довoлно.

FLIP: Дали повеќе сакаш да сликаш дневна или ноќна фотографија?

С.Т.: Ноќната фотографија е голем предизвик, но со оглед дека станувам рано и гледам да го искористам денот, би избрала дневна фотографија.

FLIP:  Кажи ни нешто за Малински Фото Фестивал?

Малински Фото Фестивал е веќе заштитен знак на Куманово. Тоа е фотографски фестивал кој трае 3 дена, а воедно може да се погледнат повеќе изложби од интернационални фотографи. Особено ме радува, што секоја година посетеноста се зголемува со гости од странство. Оваа година ќе се одржи од 3 до 5 јуни.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!