ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

ИТАЛИЈАНСКА КАЈГАНА : Вкусна медитеранска вечера (РЕЦЕПТ)

ИТАЛИЈАНСКА КАЈГАНА : Вкусна медитеранска вечера (РЕЦЕПТ).

Комбинацијата на медитерански зачини ќе ја направи оваа кајгана особено вкусна.

Италијанската кајгана е идеална вечера за топлите денови. Колку повеќе зачини додавате, јадењето ќе биде повкусно.

Состојки:

  • 3 јајца
  • Лажица маслиново масло
  • Домат  (количина по вкус)
  • Нотка кафеав шеќер
  • Јогурт
  • 2 чешниња сецкан лук
  • Половина главица кромид
  • Црвена пиперка

Зачини: магдонос, рузмарин, оригано

Подготовка:

Загрејте го маслиновото масло во тава, а потоа додадете ситно исечен кромид и црвен пипер. Нека врие додека зеленчукот не омекне. Мешајте ги доматите и кафеавиот шеќер и варете додека не испари течноста.

Со подготвена дрвена лажица направете три дупки во подготвената смеса и скршете ги јајцата во нив и посипете со магдонос. Покријте ја тавата и варете ја вечерата на тивок оган додека јајцата не се пржат доволно.

Во длабок сад измешајте го јогуртот со лукот и зачините и послужете како сос со јајцата.

italijanska-kajgana

Уживајте!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!