ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Изгоревте на сонце? Еве што да направите кога кожата ќе почне да се лупи

Изгоревте на сонце? Еве што да направите кога кожата ќе почне да се лупи.

Важно е редовно да користите крема за сончање и да ги избегнувате изгорениците.

Секоја личност претрпела барем еднаш во животот болки од благи изгореници предизвикани од невнимателно изложување на сонце. Изгорениците се проследени со првут и лупење на кожата, и многу е важно да се грижите уште повеќе за вашата кожа во овој период.

НЕ ја лупете кожата воопшто

Потребата да ја отстраните мртвата кожа со вашите раце е голема, но во никој случај не го правете тоа! Секое забрзано отстранување на изгорена кожа може да го забави процесот на регенерација. Најдобро е да се дозволи кожата да се „олупи“ и да се ослободи од мртвите клетки на кожата.

Користете хидратантни креми и лосиони кои ќе ја негуваат кожата или – мед.

Спречете го пеколот

Процесот на лупење може да трае два до четири дена по исчезнувањето на црвенилото од изгореницата или по една недела, во зависност од тежината на изгорениците. За жал, не може да се спречи лупење на изгорена кожа. Важно е редовно да користите крема за сончање и да избегнувате изгореници.

Пилингот на кожата има специфична цел: на овој начин, вашето тело ги отстранува клетките на кожата оштетени од сончевите УВ зраци. Друга добра вест е дека можете да го забрзате процесот на заздравување со некои од препаратите што веќе ги имате дома.

Користете хидратантни креми и лосиони кои ќе ја негуваат кожата или медот. Може да користите овесна каша натопена во млеко и ладни облоги: натопете крпа со обезмастено млеко или зелен чај.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!