ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Јаки нокти и после гел: Еве како да ги обновите по долг период на маникир

Јаки нокти и после гел: Еве како да ги обновите по долг период на маникир.

По неколку месеци или години на заробеништво под гелот, на вашите тогаш веќе кршливи, ослабени и измачени нокти им е потребна итна помош и грижа доколку сакате тие брзо да закрепнат и да изгледаат здрави. Научете што им штети на вашите нокти, како и тоа да ги негувате и регенерирате.

Откако ќе се решите да го тргнете гелот и да го заборавите и со тоа конечно да направите нешто добро за вашите нокти , следува нивно закрепнување, кое во никој случај не трае кратко. Овој процес зависи исклучиво од вашата упорност, како и од тоа колку ви е уништена плочката за нокти.

Нанесувањето на гелот како техника за маникир неизбежно води до дехидрираност и сериозно слабеење на ноктите, како заради постапката за поднесување, така и заради нездравите супстанции содржани во самите гелови.

Масажа со масло

Првиот чекор што мора да го следите не е да го отстраните гелот сами, туку со козметичар, кој ќе го стори тоа со минимално оштетување на ноктот.

– По отстранувањето на гелот, следува интензивна и редовна нега. Ноктите мора да останат хидрирани, како и кутикулите, бидејќи толку долго се заробени под гелот, без воздух и влага. Бришење со масла, како што се масло од арган, маслиново или јојоба, неколку пати на ден. Вашите нокти секогаш треба да се скратат што е можно повеќе, бидејќи на тој начин ќе пукнат помалку. Скратете ги и обликувајте исклучиво со послаба турпија во полукруг, а не коцка, за прелистување. Тоа го правите двапати неделно.

Нахранете ги одвнатре

За да имате здрави и убави нокти, покрај надворешноста, мора да дејствувате и од внатрешната страна, внесувајќи разни витамини и минерали преку диети и додатоци.

– Пијте калциум, што значително влијае на јачината на коските и забите, но исто така и на косата и ноктите. Витамини Б7 и Б9 промовираат здрав раст на клетките и помагаат во метаболизмот на аминокиселините кои градат протеини неопходни за раст и зајакнување на ноктите. Витаминот Б12 придонесува за формирање на црвени крвни клетки и транспорт на кислород до клетките на ноктите. Витаминот Ц е неопходен за производство на колаген, кој придонесува за структурата и јачината на ноктите.Во жолти и задебелени нокти, како и кај оние погодени од габични инфекции, витамин Е во течна форма може да помогне, како и додатоци на уста при корекција одредени нарушувања и проблеми со растот на ноктите.

Маска за обновување

Ви ја предложуваме следната маска за обновување на ноктите. Прво, исечете го лимонот на парчиња и истријте го на секој нокат. Потоа потопете ги прстите во маслиново или кокосово масло 10 минути. Масирајте ги со маслото оставено на ноктите и поминете ја ноќта. Повторете го ова што е можно почесто.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!