ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Јапонскиот систем на воспитување деца прави луѓе!

Јапонскиот систем на воспитување деца прави луѓе!

Иако постојат многу сличности помеѓу јапонскиот образовен систем и тој во другите земји, постојат неколку аспекти што го прават еден од најефикасните во светот.
Јапонците сметаат дека школувањето е многу важна отскочна даска. Затоа во Јапонија има 210 училишни денови. На пример, во САД има 180, а во Хрватска 175, односно 160 за матуранти.

Овие шест ставки во јапонскиот образовен систем го прават посебен:

1. Децата во Јапонија не се оценуваат до 4-то одделение

Можеби изгледа чудно, но јапонските училишта ставаат манири пред знаењето. Нивната цел е да воспостават добри манири и навики кај децата во првите три години, а не да го проценуваат нивното знаење. Тие ги учат децата како да бидат дарежливи, емпатични и сочувствителни. За нив е исто така важно да ги научат како да ги почитуваат другите и да развиваат нежна врска со природата и животните.

2. Децата сами го одржуваат просторот чист

Иако училиштата во остатокот од светот ја чистат домари и чистачи, тоа не е случај во Јапонија. Системот на воспитување е направен така да студентите сами се одговорни за чистотата на училниците, трпезариите, па дури и тоалетите.
Јапонскиот образовен систем смета дека заедничкото чистење ги охрабрува студентите да си помагаат едни на други и да работат во тимови. Трошејќи време за расчистување на маси и чистење на подови, децата учат да ја почитуваат својата и туѓата работа.

3. Учениците се охрабруваат да јадат со наставници

Во Јапонија се смета дека јадењето заедно на ученици и наставници придонесува за градење на позитивна врска. За време на заеднички оброк, се водат разговори кои помагаат да се изгради потопла, семејна атмосфера.
Исто така, јапонскиот образовен систем им обезбедува на децата здрави и избалансирани оброци. Во јавните основни и средни училишта, ручекот се готви според стандардизираното мени развиено од здравствени работници и квалификувани готвачи.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!