ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Јогурт диета : Без многу да се жртвуваме, ги топи килограмите и ги исфрлува токсините

Јогурт диета : Без многу да се жртвуваме, ги топи килограмите и ги исфрлува токсините

Ако сакате брзи резултати, оваа диета е за вас.

Ако сте покачиле неколку килограми за време на празниците, оваа диета ќе ви се најде. Ако сакате да изгубите тежина, здрав пијалок ќе ви помогне – јогурт. Тој е главната храна на оваа диета, која се спроведува само 3 дена.

Сите придобивки од диетата со јогурт

Дејството на диетата со јогуртот се заснова на придобивките од пробиотските јогурти кои го промовираат здравјето на цревната флора. Благодарение на нив, храната се вари побрзо, па отровите се излачуваат од организмот. Кога храната темелно се вари, се подобрува здравјето на цревата, а со тоа и општото здравје на организмот.

За време на примената на оваа диета, се препорачува да пиете до 2 литри јогурт дневно. Можете да јадете свежо овошје, зеленчук и месо со јогурт.

Диета со јогурт – 1 ден

За појадок, јадете салата од краставица зачинета со јогурт. Или чаша овошен јогурт со лажица снегулки по желба.

За ручек, пржете го пилешкото во маслиново масло, а како прилог јадете два домати и јогурт. Исто така, за ручек, можете да сосите пиперки или тиквички во лажичка маслиново масло, да се мешате со 50 гр ориз и да додадете малку сол и бибер.

Наместо десерт, земете јогурт со свежо овошје.

Подгответе се за вечера: пржете сецкан морков, јаболко и 50 гр шунка во лажичка маслиново масло и истурете чаша јогурт со малку маснотии. Ако преферирате, можете да мешате бобинки со јогурт и да уживате во вкусна вечера.

Диета со јогурт – 2 ден

И на овој ден за појадок, исецкајте ја краставицата во коцки, истурете чаша јогурт со малку маснотии и додадете малку сол и бибер.

За главниот оброк, исечете 150 гр филе од мисирка во коцки, додадете сол и бибер и пржете во маслиново масло. Додадете сецкани печурки (50гр), домати и пиперки, а кога зеленчукот ќе омекне, додадете една чаша јогурт.

Друга варијанта за ручек може да бидат пржени печурки и ориз во маслиново масло.

Пред спиење, изедете два моркови и јогурт. Или истурете една лажица диви бобинки со две чаши јогурт.

Диета со јогурт – 3 ден

За појадок, измешајте чаша јогурт, излупено и сецкано јаболко, малку цимет и додадете малку сол и бибер.

За ручек, испечете околу 150 гр филе ослич и направете салата од јогурт, исечкана краставица и малку сенф.

И пред спиење, односно за вечера, сварете 100 гр тестенини, додадете исечкана пиперка и варено јајце, и прелијте со јогурт.

Не треба да ја одржувате оваа диета повеќе од три дена за да не го оштетите организмот. По три дена, вратете се на вообичаената диета, и ако сакате да повторите, почекајте три недели.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!