Јогурт за нега на лице? Евe како делува моќниот пробиотик

Слични

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата коса

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата...

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво?

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво? Нема ништо...

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите. Грешките што...

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата. Секоја...

5 дневни навики за спречување на сува кожа

5 дневни навики за спречување на сува кожа. Ја подобруваме...

Сподели

Јогурт за нега на лице ? Ево како делување моќниот пробиотик.

Јогуртот има бројни позитивни ефекти.

Јогуртот е популарно јадење низ целиот свет, а покрај нутритивните придобивки, јогуртот е и одлична состојка за многу луѓе кои имаат проблеми со нега на кожата.

Јогурт и нега на кожа

Го осветлува тeнот на кожата

Млечна киселина во јогурт ја инхибира синтезата на тирозиназа. Тирозиназата е ензим одговорен за производство на меланин, супстанца што ја прави кожата темна. На овој начин, јогуртот може да помогне во подобрувањето на тонот на кожата.

Пилинг на кожата

Млечната киселина во јогуртот, исто така, може да помогне да се направи пилинг на вашата кожа и да се подобри брзината на обновување на нејзините клетки. Покрај тоа, млечната киселина не ја иритира кожата со отстранување на мртвите клетки од кожата

Темни кругови

Некои истражувања сугерираат дека цинкот во јогуртот може да помогне во ублажување на флеките и лузните.

Маска со мед и јогурт

Медот содржи антимикробни и антиоксидантни својства кои можат да и помогнат на вашата кожа да постигне природен сјај.

Потребни состојки:

  • ½ чаши јогурт
  • 2 лажици мед

Што треба да направите?

Измешајте половина чаша јогурт со 2 лажици мед во сад. Нанесете ја маската рамномерно на целиот врат и лице. Оставете ја маската 20 минути и исплакнете со топла вода.

error: Content is protected !!