ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Каде Е Најлошата Храна? Земји Каде Туристите Најмногу Се Жалат На Храната

Дестинации како Грција, Италија или Босна и Херцеговина се омилени на списоците на оние кои откриваат странски земји преку вкусот и мирисот на националните кујни – исто како Турција, Тајланд …, но што е со оние дестинации каде чиниите и чашите не се толку популарни?

Кога пријателите се враќаат од патување и ни кажуваат за своите искуства со гурманите, тие можат лесно да не заразат да ги следиме нивните стапки и да се фрлиме во хедонистички туризам.

Во некои земји, традиционалната кујна е засенета од културни, историски и природни обележја.

Финска

Финската храна е една од најздодевните и најмалку креативните, но е здрава. За време на Финските олимписки игри во 1952 година, спроведено е истражување меѓу спортисти; тие сметаа дека финската кујна е најлоша “.

Холандија

Holandija

„Бидејќи сум Холанѓанец, знам каква е невкусната храна на која и недостасува креативност. Нашите јадења се најдобро опишани како хранливи и лесни за подготовка. Еден од примерите е стампот, зеленчук со компири варен во истото тенџере, па изматен и послужен со парче месо и сос “.

Никарагва

Во Никарагва, вегетаријанците јадат ориз и грав со пржени банани. Ја сакам таа комбинација и ја јадев во Костарика, но во Никарагва е скоро секогаш студена, сува и без зачини. И ананасот ме разочара. Секогаш е незрело и кисело, додека во Костарика е незамисливо сочно “.

Монголија

Мојот глас за најлоша кујна оди во Монголија. Без зеленчук, зачини – само месо и тестенини. Казахстанската кујна е слична, но бидејќи земјата е полна со други националности, можете да јадете фини корејски, грузиски, руски или кинески јадења “.

Јамајка

Jamajka

Јамајка има потполно безлична храна – сè е без вкус освен печено пилешко. За појадок, јадете варени банани, варени компири, варени јајца и повеќе варени. За ручек, тоа е зачинет ориз со грашок. Не знам како го прават тоа?! ”.

Англија

Пеларин од Канада вели дека Англија многу се обидува да се ослободи од лошата репутација, но сепак уживаат во ужасните сендвичи со јајца.

full-english-breakfast

„Најтажното искуство за мене беше кога ги замоливме локалното население за најдоброто место со риби и чипс во Лондон. По половина час пребарување, добивме убави парчиња свежа риба „без никаков вкус“, вели тој.

Непал

Надвор од туристички ресторани во Катманду, храната во Непал е прилично лоша. Врз основа на моето (скромно) туристичко искуство, Непалците се чини дека живеат од две работи, повеќе или помалку тестенини и дал бата. Тестенините се во ред, а дал бат е сличен на индискиот ориз со леќа, освен што е повеќе воден, а зачините се помалку интересни. Колку сте подалеку од градот, толку потешко ќе најдете месо и зеленчук “.

Кенија

Кениската кујна е вкусна, но станува брзо досадна. На секој чекор има невкусна касава, што треба да се очекува бидејќи служи како ефтин извор на калории. Покрај тоа, сè се готви живо, и долго време – сè додека последната капка живот не излезе од зеленчук и друга храна “.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!