ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како бебето дише во стомакот ?

Како бебето дише во стомакот ?

Бебињата во развој имаат потреба од кислород во раната бременост. Важно е да знаете дека бебето ќе вдише за прв пат само по раѓањето. Ова значи дека бебињата навистина не дишат во матката. Наместо тоа, папочната врвца му обезбедува на бебето кислород до првиот здив.

Има многу прашања на оваа тема, па ние ќе се потрудиме да објасниме како бебето дише во стомакот и на што треба да обрнете внимание.

Развојот на белите дробови започнува во почетокот на бременоста, но не е завршен до третиот триместар. Помеѓу 24 и 36 недела од бременоста, белите дробови почнуваат да развиваат алвеоли – мали белодробни кеси кои се полнат со кислород. Додека овие вреќи целосно не се развијат, бебето може да има потешкотии да дише само надвор од матката.

Жените кои раѓаат понекогаш се грижат за тоа како ќе дишат нивните бебиња, особено додека бебето патува по тесните граници на породилниот канал. Папочната врвца продолжува да го снабдува бебето со кислород додека не се роди.

Како бебето дише во стомакот?

Неколку биолошки системи и процеси играат улога. Ова вклучува:

Папочна врвца

По 5-6 недели од бременоста, папочната врвца се развива така што дава кислород директно до телото на фетусот во развој. Папочната врвца се поврзува со плацентата, која е поврзана со матката. Двете структури содржат бројни крвни садови и продолжуваат да растат и развиваат за време на бременоста.

Папочната врвца и плацентата заедно му ги даваат на бебето хранливите материи од мајката. Тие, исто така, му даваат на бебето крв богата со кислород неопходна за раст.

Ова значи дека мајката, исто така, вдишува за бебето, а кислородот во нејзината крв потоа се пренесува во крвта на бебето. Мајката, исто така, издишува за бебето, бидејќи јаглерод диоксидот се исфрла од бебето преку плацентата во крвта на мајката и се отстранува со издишување.

Супстанциите што влегуваат во бебето во развој, како што е кислородот, никогаш не комуницираат со супстанции што го напуштаат бебето, како што се отпадните производи. Тие патуваат низ папочната врвца преку два одделни крвни садови.

Развој на белите дробови во матката

Развојот на белите дробови е нормално завршен по 35-36 недели од бременоста. Сепак, развојот варира и може да биде погрешно пресметан кога бебето е зачнато. Како резултат на тоа, дури и предвремено родените бебиња честопати имаат потешкотии во дишењето.

Стероидите можат да помогнат да се забрза развојот на белите дробови кај бебето. Кога жената треба да се породи рано или кога постои ризик од предвремено породување, лекарите може да препорачаат стероиди дадени на мајката за да се подобрат шансите на бебето да преживее надвор од матката.

Дури и кога белите дробови на фетусот се целосно развиени, невозможно е фетусот да дише до по раѓањето. Бебињата во развој се опкружени со амнионска течност, и нивните бели дробови се полни со оваа течност. До 10-12 недели од бременоста, бебињата во развој почнуваат да го вдишуваат првиот воздух и овие вдишувања им даваат кислород, а белите дробови само се надополнуваат со повеќе амнионска течност. Бидејќи е нормално белите дробови на фетусот да се полнат со течност, фетусот не може да се удави во матката.

Ако има проблем со плацентата или папочната врвца, не постои друг начин за бебето во развој да дише. Како резултат на тоа, проблемите со овие структури можат да предизвикаат вродени дефекти, повреди на мозокот или дури и фетална смрт.

Дишење за време и по раѓањето

Некои бебиња се раѓаат со папочна врвца обвиткана околу вратот. Ова е релативно чест проблем, наречен нухална лента, кој се јавува кај 12-37 проценти од раѓањата. Во повеќето случаи, ова не создава проблеми. Тоа е затоа што папочната врвца се  уште е во состојба да му обезбеди на бебето кислород.

Меѓутоа, ако јажето е многу цврсто завиткано околу вратот на бебето, снабдувањето со кислород до јажето може да биде ограничено.

За време на породувањето, негувателот ќе провери дали има нухална лента и, ако е можно, ќе ја одвитка. Откако ќе се роди бебе, нова средина – која вклучува температурни промени, недостаток на амнионска течност и изложеност на воздух – го предизвикува првиот здив на бебето.

Некои бебиња го имаат првото движење на дебелото црево за време на раѓањето, пред да ја напуштат матката. Оваа столица се нарекува мекониум . За време на вежбите за дишење за време или непосредно пред раѓањето, бебето може да вдише мекониум.

Вдишување на мекониум може да биде сериозно и може да наштети на способноста на бебето да дише надвор од матката. Така, на бебињата што вдишуваат мекониум можеби ќе им треба третман со вшмукување и кислород по раѓањето.

Како водата влијае на раѓањето?

Многу болници нудат породување во вода, што некои жени претпочитаат отколку традиционалните опции за породување. Жените кои раѓаат дома или во породилни центри, исто така, можат да изберат да се породат во вода.

Раѓањето во вода може да биде смирувачко, може да помогне во ублажување на болката и имитирање на околината на матката. Генерално е безбедно и нема да влијае на способноста на бебето да дише.

Тоа е затоа што бебето ќе продолжи да прима кислород од папочната врвца додека лекарот не го извади од кадата за раѓање. Бебето кое предолго останува во бањата за раѓање теоретски може да се удави. Изолираните извештаи сугерираат дека е можно бебе да биде повредено за време на раѓање во вода.

Сепак, една студија од 2009 година, која испитуваше 12 претходни студии за раѓања во вода, не откри зголемен ризик од оштетување на бебето. По раѓањето, бебето станува и излегува од водата, а потоа прво вдишува.

Лишување од кислород како повреда при породување

Кога бебето не добива доволно кислород за време и веднаш по раѓањето и раѓањето, тоа се нарекува хипоксија. Хипоксијата го лишува мозокот и телото од кислород што му е потребен за правилно функционирање. Може да предизвика дефекти при раѓање, вклучувајќи церебрална парализа и смрт.

Вообичаени причини за хипоксија се:

  • Проблеми со тангенцијална лента.
  • Абнормална презентација.
  • Некои бебиња родени во матката страдаат од недостаток на кислород при раѓање
  • Дистоција на рамената, која се јавува кога рамената се заглавува, го забавува породувањето по излегувањето на главата.
  • Прекумерно крварење за време на бременост или породување.

Квалитетната пренатална нега и давателот на внимателна грижа за време на породувањето може многу да го намалат ризикот од хипоксија. На бебето што страда од хипоксија може да му треба поддршка, како што е терапија со кислород или вентилатори.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!