ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како бебето дише во стомакот на мајка си?

Бебињата во развој имаат потреба од кислород во раната бременост. Важно е да се знае дека бебето ќе вдише за прв пат само по раѓањето. Ова значи дека бебињата навистина не дишат во матката. Наместо тоа, папочната врвца му обезбедува на бебето кислород до првиот здив.

Постојат многу прашања на оваа тема, па затоа ќе се потрудиме да објасниме како бебето дише во стомакот и на што треба да обрнете внимание.

Развојот на белите дробови започнува рано во бременоста, но не е завршен до третиот триместар. Помеѓу 24 и 36 недела од бременоста, белите дробови почнуваат да развиваат алвеоли – мали белодробни вреќи кои се полни со кислород. Додека овие кеси не се развијат целосно, бебето може да има потешкотии со дишењето надвор од матката самостојно.

Жените кои раѓаат понекогаш се грижат за тоа како ќе дишат нивните бебиња, особено што бебето патува по тесните граници на породилниот канал. Папочната врвца продолжува да го снабдува бебето со кислород сè додека не се роди.

Како дише бебе во матката?

Неколку биолошки системи и процеси играат улога. Ова вклучува:

  • Папочна врвка

По 5-6 недели од бременоста, папочната врвца се развива така што тој доставува кислород директно до телото во развој на фетусот. Папочната врвца се поврзува со плацентата, која е поврзана со матката. Двете структури содржат бројни крвни садови и продолжуваат да растат и да се развиваат за време на бременоста.

Папочната врвца и плацентата заедно ги доставуваат хранливите материи за бебето од мајката. Тие исто така му даваат на бебето крв богата со кислород неопходна за раст.

Ова значи дека и мајката вдишува за бебето, а кислородот во нејзината крв потоа се пренесува на крвта на бебето. Мајката исто така издишува за бебето, бидејќи јаглерод диоксидот се исфрла од бебето преку плацентата во крвта на мајката и се отстранува со издишување.

Супстанциите што влегуваат во бебето во развој, како кислородот, никогаш не комуницираат со супстанции што го оставаат бебето, како што се отпадни производи. Тие патуваат низ папочната врвца преку две одделни крвни садови.

Развојот на белите дробови е нормално завршен по 35-36 недели од бременоста. Сепак, развојот варира и може погрешно да се пресмета кога ќе се зачне бебе. Како резултат, дури и предвремено родените бебиња често имаат потешкотии со дишењето.

Стероидите можат да помогнат во забрзување на развојот на белите дробови кај бебето. Кога жената треба да се породи рано или кога постои ризик од предвремено породување, лекарите може да препорачаат стероиди дадени на мајката за да ги подобрат шансите на бебето да преживее надвор од матката.

Дури и кога белите дробови на фетусот се целосно развиени, невозможно е фетусот да дише до после раѓањето. Бебињата во развој се опкружени со амнионска течност, а белите дробови им се исполнети со оваа течност. До 10-12 недела од бременоста, бебињата во развој почнуваат да го вдишуваат првиот воздух и овие вдишувања им даваат кислород, а белите дробови се надополнуваат само со повеќе амнионска течност. Бидејќи е нормално белите дробови на фетусот да се полнат со течност, фетусот не може да се удави во матката.

Ако има проблем со плацентата или папочната врвца, нема друг начин да дише бебе во развој. Како резултат, проблемите со овие структури можат да предизвикаат вродени дефекти, повреди на мозокот или дури и фетална смрт.

Дишење за време и по раѓањето

Некои бебиња се раѓаат со папочна врвца завиткана околу вратот. Ова е релативно чест проблем, наречен нухална лента, што се јавува кај 12-37 проценти од раѓањата. Во повеќето случаи, ова не создава проблеми. Ова е затоа што папочната врвца сè уште може да му обезбеди кислород на бебето.

Меѓутоа, ако јажето е многу цврсто завиткано околу вратот на бебето, снабдувањето со јаже со кислород до јажето може да биде ограничено.

За време на породувањето, негувателот ќе провери дали има нухална лента и, ако е можно, ќе ја одвитка. Штом се роди бебето, новата средина – која вклучува промени во температурата, недостаток на амнионска течност и изложеност на воздух – го активира првиот здив на бебето.

Некои бебиња првото движење на дебелото црево го имаат при раѓање, пред да ја напуштат матката. Оваа столица се нарекува мекониум . За време на вежби за дишење за време или непосредно пред раѓањето, бебето може да вдише мекониум.

Вдишувањето на мекониум може да биде сериозно и може да му наштети на способноста на бебето да дише надвор од матката, тврдат експертите од страницата „ Бојпром“ . Значи, бебињата кои вдишуваат мекониум можеби ќе треба третман со вшмукување и кислород по раѓањето.

Како влијае водата врз раѓањето?

Многу болници нудат испорака на вода, што некои жени претпочитаат од традиционалните опции за породување. Womenените кои раѓаат дома или во породилиштата исто така можат да изберат да раѓаат во вода.

Раѓањето во вода може да биде смирувачко, може да помогне во ублажување на болката и имитирање на околината на матката. Општо е безбеден и нема да влијае на способноста на бебето да дише.

Ова е затоа што бебето ќе продолжи да прима кислород од папочната врвца сè додека лекарот не го извади од породилната када. Бебе кое предолго останува во бањата за раѓање, теоретски може да се удави. Изолирани извештаи сугерираат дека е можно бебе да биде повредено при раѓање во вода.

Сепак, студија од 2009 година, која испитала 12 претходни студии за раѓања во вода, не открила зголемен ризик од штета на бебето. По раѓањето, бебето станува и излегува од водата, а потоа прво вдишува.

Вреди да се напомене дека и Американскиот колеџ за акушери и гинеколози и Американската педијатриска академија не препорачуваат раѓање во вода.

Лишување од кислород како повреда при породување

Кога бебето не добива доволно кислород за време и веднаш по раѓањето и раѓањето, тоа се нарекува хипоксија. Хипоксијата го лишува мозокот и телото од кислородот потребен за правилно функционирање. Може да предизвика дефекти при раѓање, вклучително и церебрална парализа и смрт. Чести причини за хипоксија се:

  • Проблеми со тангенцијална лента.
  • Абнормална презентација. Некои бебиња родени во матката страдаат од недостаток на кислород при раѓање.
  • Дистоција на рамото, која се јавува кога рамената се заглавуваат, забавувајќи го породувањето по излегувањето на главата.
  • Прекумерно крварење за време на бременост или породување.

Квалитетната пренатална нега и давателот на внимателна нега при породување можат значително да го намалат ризикот од хипоксија. Бебе кое страда од хипоксија може да има потреба од поддршка, како што е терапија со кислород или вентилатори.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!