ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како бебето Ви Вели „Те Сакам“ На Свој Начин

Крикот и плачот не се најтоплите начини да се искаже љубов, но вашето бебе го прави токму тоа – затоа што чувствува дека го сакате без оглед на се.

Но,  „Те сакам“ бебето го зборува многу подобро откако сте отсутни неколку часа или дури неколку минути. Изразот на радоста на неговото лице со скокање и весели извици не само што е сладок, туку и знак на длабока поврзаност.

Покажувајќи возбуда дека сте се вратиле, бебето ви покажува колку ве сака. Но, од истата причина, децата можат да се вознемират при напуштање на возраст од една до три години.

childhood baby

Бебето ве опсипува со бројни бакнежи

Околу првата година, детето може да започне да ве бакнува, затоа очекувајте многу влажни и несмасни бакнежи. Вашето бебе ве гледало како ја покажувате својата нежност. Бидејќи учи од физички допир, сака да го стори истото и со вас.

Рацете во воздух затоа што ме сакаш

Кратките насмевки кај новороденчињата значат дека инстинктивно се врзуваат со своите родители, покажува истражувањето. Покрај тоа, по шест месеци, бебето ќе започне да ги крева рацете, барајќи од вас да го кренете во рацете затоа што тоа го сака тоа. На овој начин тоа со движењата на телото ќе покаже колку веќе ви верува и колку ве сака.

Тие учат како изгледа безбедноста

Од раѓање, детето може да го препознае мајчиното лице, глас и мирис. Звуците и мирисите на кои им верува ги поврзува со она што го гледа. Затоа тоа го проучува вашето лице затоа што сака да го запомни, па затоа се обидува да научи како изгледа безбедноста и љубовта.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!