ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како да ги негувате собните билки во текот на летото?

Како да ги негувате собните билки во текот на летото?

Цвеќето за тераса на многу од нас ни е во фокусот овие денови но сепак не смееме да ги запоставиме и собните билки како и неговата нега во текот на летото. Неправилната нега билките влијае на нејзиниот раст а доколку тоа се повторува констатно цвеќињата можат да свенат во целост.

Ако забележите дека билката не расте или пак листовите опаѓаат или не делуваат полни со живот, можда би требало да обратите повеќе внимание на следниве работи:

Недоволно хранливи материи

Често грешиме кога премногу или пак воопшто не им ставаме вода на билките. Во текот на летото, билките сакаат повеќе вода и кога ќе го фатиме тој ритам во овој сегмент на нега, потребно е да обратите внимание и на земјата и на ѓубривото. Поради високите температури, земјата во саксиите ќе се спласне и ќе намали па тогаш треба да додадеме малку хумус или пак плодна земја. Препорачливо е да користите течно ѓубриво и тоа секогаш спрема упатството дадено на амбалажата. Ако е потребно, додадете земја, ставајте од ѓубривото еднаш неделно, и кога тогаш попрскајте ги листовите со обична вода.

Малите саксии можат да го загрозат растот на билките

Колку и да изгледаат симпатично, малите саксии би требало веднаш да ги промените кога ќе видите дека цвеќето почнало да расте, да се развива а тоа се обично случува во пролет и лето. Со адекватна нега и со нова поголема саксија цвеќето ќе продолжи да се развива а воедно ќе се овозможи и коренот да стане поголем и сто тоа стеблото на цвеќето ќе има поголема стабилност.

Светлост и темнина

Некои билки иако се во затворен простор сакаат бараат сончева светлина. Тогаш треба да се биде внимателен бидејќи во текот на месецот јуни и август, сонцето е најтопло. Од друга страна постојат и оние кои се развиваат во темни соби. Па од таа причина кога купувате цвеќе или пресадувате најпрвин распрашајте се и проучете каде би требало да ги поставите во вашиот дом.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!