ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Како да ги одржувате стапалата суви во текот на летото: 5 трикови кои даваат резултати

Како да ги одржувате стапалата суви во текот на летото: 5 трикови кои даваат резултати.

Избегнувајте непријатности што ги носи топлото време.

Топлото време и летните горештини, колку што имаат свои предности, имаат и некои недостатоци, а некои се потење и непријатни мириси.

Користете ги овие неколку трикови за да избегнете непријатности што ги носи топлото време.

1. Вид на чорапи

За време на потоплите месеци, носете памучни чорапи, бидејќи тие можат да дишат. Волната е добра опција за зимските месеци, а најлонските и синтетичките чорапи треба целосно да се избегнуваат, бидејќи овој вид ткаенина ја задржува влагата.

2. Користете антифугален прав

Антифугален прав за стапала ќе помогне да се задржат суви и без мирис.

Алтернативна опција е да се нанесете детска пудра на нозете. Но, имајте на ум дека иако спречува потење и триење, бебешкиот прав нема да помогне при габи кои можат да се појават како резултат на прекумерно потење на стапалата.

3. Примена на антиперспирант

Стапалата содржат повеќе потни жлезди од кој било друг дел од телото. На секоја нога има приближно 125.000 потни жлезди.

Дезодорансот против потење е едноставно решение за потење на стапалата . Овој производ работи привремено, блокирајќи ги потните жлезди.

Американската академија за дерматологија препорачува да се примени антиперспирант за сушење на стапалата пред спиење и да се исплакне наутро. Овој процес треба да се повторува 3 или 4 ноќи по ред, а потоа еднаш или двапати неделно.

4. Избор на вистински чевли

Побарајте чевли направени од ткаенина за дишење, како платно или кожа . Избегнувајте лакирани или пластични чевли, бидејќи во нив нема проток на воздух и тие ја чуваат потта во чевлите.

Осигурете се дека чевлите се со соодветна големина. имено, претесните чевли ќе ги збрчкаат прстите и ќе придонесат за потење.

Табаните исто така можат да обезбедат одредено олеснување за испотени нозе . Побарајте апсорбирачки или ароматични влошки за собирање влага.

5. Вода

Пиењето вода, особено во топлите денови или за време на вежбање, помага во регулирање на телесната температура и го намалува ризикот од прекумерно потење.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!